به زودی در مجموعه‌ی "از حاشیه"؛ مجموعه شعر "بی" حسین عبدالوند در راه انتشار

به زودی در مجموعه‌ی "از حاشیه"؛ مجموعه شعر "بی" حسین عبدالوند در راه انتشار

 سرویس فرهنگ وادبیات هنرآنلاین:

حسین عبدالوند شاعر، با این توضیح که مجموعه شعر "بی" را برای چاپ به انتشارات افراز سپرده، گفت: کتاب حاوی ۹ شعر سپید بلند است که از سال ۱۳۹۳ تا اوایل امسال سروده شده‌اند.

او که تجربه زبانی جدیدی را در این مجموعه بدست آورده، افزود: این تجربه در فضای شاعری خودم غیرمتعارف‌تر است. سعی کردم در حیطه دیگر تجربیاتم را بنویسم و از نظر زبانی و زمانی در فضای شعر بازی شده است.

عبدالوند با بیان این‌که در مجموعه شعر "بی" به خودم نزدیک‌تر شده‌ام و حرف‌های بسیاری را گفته‌ام، ادامه داد: کلیتی از دغدغه‌هایم را در این سال‌ها در نظر گرفتم مثلا به لحاظ وضعیت‌ روحی شروع کردم به پرداختن تجربیات جزیی آن و اصرار داشتم این امکانات را با نگاه خودم تلفیق کنم. یا وقتی درباره "درد" نوشتم آن را با زیست خودم پیوند دادم و در شعر استفاده کردم. اگر درباره "فقدان" نوشتم به تمام وضعیت‌های دراماتیکی که دچار آن بوده‌ام، اشاره داشتم.

او با بیان این که هنرمند را می‌توان متاثر از دو نوع رویکرد دانست، تصریح کرد: هنرمند یا از حافظه تاریخی استفاده می‌کند یا از تجربه شخصی. رویکرد نخست می‌تواند از هنرمند یک مقلد بسازد و به دنبال آثار دیگران در گستره تاریخ، آنان را تکرار کند که این نتیجه خوبی نیست و شاعران این‌چنینی بسیار داریم. حال اگر همین رویکرد تاریخی به رویکرد دوم یعنی تجربه شخصی پیوند بخورد می‌شود هنر واقعی؛ زیرا تجربه فردی بکر و خاص است و در منظر اشتراک هنرمند و مخاطب حرف تازه‌ای دارد. تجربه شخصی می‌تواند داده‌های تاریخی را به عنوان قرینه و شاهد مثال در اثر شاعر استحاله کند.

عبدالوند اضافه‌کرد: در مجموعه شعر "بی" سعی کرده‌ام در پیوندهای زبانی گذشته و امروز ادب فارسی غور کنم و برای حرف و تجربه‌ام مکملی از دل متون و حافظه تاریخ بیرون بکشم و پیوندی بین خود امروز و دیروزم رقم بزنم.

حسین عبدالوند شاهر ساکن اصفهان است و "دستم از این بازتر نبود" و "صدایم می‌زنم" از کتاب‌های اوست.

 

لینک خبر:  https://bit.ly/2PjzLpl


1398/9/22 ساعت 19:31
برای مشاهده خبر روی آن کلیک کنیدآن‌سوی آینه‌ها؛ یادداشتی بر رمان «تکه‌های ساده من»، نوشته‌ی گیتی رجب‌زاده

آن‌سوی آینه‌ها؛  یادداشتی بر رمان «تکه‌های ساده من»، نوشته‌ی گیتی رجب‌زاده

شخصيت ميانسالِ «تکه‌هاي ساده‌ من» براي بازسازي چهره‌ تزلزل‌يافته‌اش سيري برخلاف آنچه تاکنون پيموده، در پيش مي‌گيرد و همچون کودکي به‌دنبال تصويري شفاف از خود در آينه‌هاي دوروبرش مي‌گردد.

مشاهده جزئیات خبر


سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید