Detailsفیلمنامه‌نویسی، روش سکانس‌بندی: ساختار پنهان فیلمنامه‌های موفق

نام کتاب
فیلمنامه‌نویسی، روش سکانس‌بندی: ساختار پنهان فیلمنامه‌های موفق
نویسنده
پل جوزف گالینو
مترجم
کیکاووس زیاری
نوبت چاپ
2
تعداد صفحات
296
قیمت به تومان
110000 Tomans
تعداد بازدید
1610
تعداد فروش
1
انتشارات کتاب
افراز
توضیحات

مروری بر «فیلمنامه‌نویسی: روش سکانس‌بندی» نوشته‌ی پل جوزف گالینو

فیلمنامه؛ سکانس به سکانس

 

 

گرچه همین‌که فیلم‌های سینمایی به نمایش درمی‌آیند، مخاطبان صرفاً از کارگردان و بازیگران فیلم یاد می‌کنند، اما هیچ نباید از خاطرمان برود که اگر فیلمنامه‌ای در کار نبود، احتمال ساخت فیلم به حداقل می‌رسید. تردیدی نیست که پشت همه‌ی فیلم‌های خوب سینما فیلمنامه‌نویسی برجسته ایستاده است. با این همه، مسئله این است که خود فیلمنامه نوشتن اصلاً کار ساده‌ای نیست و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. به‌روش‌های مختلفی می‌شود فیلمنامه نوشت. پل جوزف گالینو در کتاب «فیلمنامه‌نویسی: روش سکانس‌‌بندی»، همچنان‌که از عنوان آن برمی‌آید، یکی از این روش‌ها را به‌تفصیل توضیح داده است. این روش بر مبنای سکانس‌بندی است و بیش‌تر فیلمنامه‌های آثار مؤفق هالیوود در دهه‌ی طلایی ۱۹۵۰ بر اساس آن نوشته شده‌اند. نگارش فیلمنامه به روش سكانس‌بندی می‌تواند از یك ساختار مرده، یك نوشته‌ی پویا و زنده خلق كند و قصه‌ها را به شكلی جذاب پیش ببرد و خواننده/ بیننده را عمیقاً درگیر ماجراهای آن كند. «فیلمنامه‌نویسی: روش سکانس‌بندی» که با ترجمه‌ی کیکاووس زیاری از سوی انتشارات افراز روانه ی بازار کتاب شده، به کاربردی‌ترین روش ممکن برای آموزش سکانس‌بندی به نگارش درآمده است. نویسنده‌ی کتاب بعد از این که در فصل نخست کتاب به اهمیت سکانس در سینما و فیلم‌نامه‌نویسی می‌پردازد، فصل‌های بعدی را به تحلیل سکانس‌هایی مشخص از فیلم‌های درخشان تاریخ سینما اختصاص می‌دهد و از این طریق درباره‌ی ویژگی سکانس‌ها بحث می‌کند و نحوه‌ی پیش بردن قصه در آن‌ها را بسته به ابزاری که به کار گرفته‌اند ـ تاریخی، انتقادی، تئوریکی و عملی- مورد بررسی قرار می‌دهد. «داستان اسباب‌بازی»، «مغازه‌ی سر نبش»، «غرامت مضاعف»، «شب‌های کابیریای فلینی»، «شمال از شمال غربی»، «لاورنس عربستان»، «دیوانه‌ای از قفس پرید»، «هواپیمای ویژه‌ی رئیس‌جمهور» و «جان مالکوویچ بودن» فیلم‌هایی است که سکانس‌هایی از آن‌ها در این کتاب با تمام جزئیات توضیح داده شده است. با هم فرازی از فصل مربوط به «لاورنس عربستان» را می‌خوانیم:

 

صحنه به ویرانه‌ی یك اردوگاه زمستانی منتقل می‌شود كه در تضاد كامل با دفتر گرم، ساكت و راحت ژنرال آلنبی قرار دارد. علی در تلاش است لاورنس را وادار كند نسبت به همراهانش سخت‌گیر نباشد و برای این كار از یك بلاتكلیفی مقطعی استفاده می‌كند: در صورت یك شكست دیگر لاورنس تك‌وتنها خواهد شد. در طول جروبحث، علی نقش‌مایه‌ی «خدا بودن»را دوباره زنده و مطرح می‌كند. لاورنس با مهربانی از علی می‌پرسد: «تو فكر می‌كنی من مثل بقیه‌ی آدم‌ها هستم؟»

لاورنس این نقش‌مایه را تا ورود به خوابگاه بعدی و طرح پرسشی برای افراد گروهش ادامه می‌دهد: «چه كسی با من روی آب قدم خواهد زد؟» وی می‌‌پرسد چه كسی او را برای ورود به شهر درعا همراهی می‌كند و توضیح می‌دهد به ژنرال‌های انگلیسی قول داده قبل از این‌كه انگلیسی‌ها شهر اورشلیم را فتح كنند، وی در درعا خواهد بود. با این جمله او بلاتكلیفی مقطعی دو سكانس قبل‌تر را دوباره مطرح می‌كند.

 

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد تخفیف

http://ebook.afrazbook.com

تاریخ درج

1396/4/13 ساعت 16:32چگونه بازیگرى‌را آموزش دهیم؟
55000 Tomans
عرصه‌ی سینما وسترن
250000 Tomans
« کار » مصاحبه‌هایی با ویلیام اس. باروز
90000 Tomans
اصول فیلمنامه‌نویسی به سبک هالیوود (مجموعه مقالات کلیدی فیلمنامه‌نویسی)
70000 Tomans
مأموریت آقای شادی / آنچه همیشه می خواستید درباره ی علیرضا خمسه بدانید (ولی می‌ترسیدید بپرسید)
170000 Tomans
همچون در یک آینه
120000 Tomans
More...


24 * 7 We Are Online

This Site Has Been Updated Recently , Pelase Tell Us If There Is Problem
Tell:+9821: 66401585-66977166-66952853-66489097


Follow Us In Social Networks
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکی

   En

   Video

   AboutUs

   ContactUs

   ChatRoom


   Book

   Movie

   Vocal Book

   Ebook
تلگرام
آپارات
اینستاگرام