Detailsبازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر

نام کتاب
بازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر
نویسنده
اوژن یونسکو، ژان میشل ریب، ویلیام گیبسن، اریک امانوئل اشمیت، گابریل آروت
مترجم
داوود رشیدی
نوبت چاپ
1
تعداد صفحات
352
قیمت به تومان
130000 Tomans
تعداد بازدید
1413
تعداد فروش
0
انتشارات کتاب
افراز
توضیحات

 

مروری بر «بازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر | مجموعه‌آثار نمایشی داوود رشیدی | جلد اول»

پنج نمایشنامه با ترجمه‌ی داوود رشیدی

 

شاید بیش‌تر کسانی که بازی زنده‌یاد داوود رشیدی را روی صفحه‌ی تلویزیون یا بر پرده‌ی سینما دیده‌ بودند، چندان از جایگاه بلند او در تئاتر ایران باخبر نباشند و ندانند که این بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون درعین‌حال یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های تئاتر ایران، به‌ویژه در سال‌های پیش از انقلاب، بوده است. کافی است با یکی از اهالی قدیمی تئاتر که آن روزگار را درک کرده، همکلام شوید تا به شما بگوید حضور رشیدی در آن سال‌ها تا چه اندازه حامل ایده‌هایی نو و درخشان برای بازیگران و کارگردانان و مخاطبان نمایش بوده است. شاید اشاره به این نکته که نخستین‌بار «در انتظار گودو» را داوود رشیدی در ایران روی صحنه برده است، برای درک جایگاه تئاتری او کفایت کند. همین اشاره‌ی کوتاه به‌خودی‌خود نشان می‌دهد که چگونه رشیدی در دوران پربار فعالیت تئاتری خود کوشید از روی صحنه‌های نمایش در تهران دری به روی برجسته‌ترین متون نمایشی جهان بگشاید. مجموعه چهارجلدی آثار نمایشی داوود رشیدی که تاکنون دو جلد آن از سوی انتشارات افراز  منتشر شده، ما را با این نیمه‌ی تئاتری بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون ایران بیش‌تر آشنا می‌کند؛ نیمه‌ای که گرچه غبار گذشت سال‌ها و دهه‌ها بر آن نشسته، اما از حافظه‌ی تاریخی نمایش در ایران پاک نخواهد شد. «بازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر» جلد دوم این مجموعه است که همچون جلد نخست آن، «درخت تبریزی دوم و چند نمایشنامه‌ی دیگر» به ترجمه‌های رشیدی اختصاص دارد و به‌کوشش محمدعلی منصوری و علی رضایی‌زاده منتشر شده است. زنده‌یاد رشیدی و منصوری این مجلد را به عمید نائینی و احمدرضا احمدی تقدیم کرده‌اند. در این مجلد، ترجمه‌ی پنج نمایشنامه از اوژن یونسکو (بازی کشتار)، گابریل آروت (آری)، ژان میشل ریب (شایعه)، ویلیام گیبسن (معجزه در آلاباما) و اریک امانوئل اشمیت (مهمان) آمده؛ به‌‌اضافه‌ی اینکه یادداشت‌هایی درباره‌ی «بازی کشتار» و «آری» نیز به آن‌ها منضم شده است. در عین حال برخی از نمایشنامه‌ها نیز حاصل ترجمه‌ی مشترک رشیدی و حسینعلی طباطبایی بوده است. با هم فرازی از نمایشنامه‌ی «بازی کشتار» را می‌خوانیم:

 

شهروند مرفه اول                           چطور اجازه داده‌ن یه نفر از اهالی منطقه‌ی بیست‌و‌یکم مأمور آذوقه‌ی شهر بشه؟ دور بایستید، از فاصله‌ی سه‌متری با من حرف بزنین. نه، از پنج‌متری تا میکروب‌های شما به من سرایت نکنه.

شهروند مرفه دوم                           خونواده‌ی شما چطورن؟

شهروند مرفه اول                          هیچ‌کدوم نه مرده‌ن، نه مریضن. تو دوازده خونه‌ی کوچه‌ی ما هیچ اتفاقی نیفتاده.

شهروند مرفه دوم                          هیچ‌کس از فردا خبر نداره.

شهروند مرفه اول                          نه برای من و نه برای خونواده‌م هیچ اتفاقی نمی‌افته، نه، نه. نزدیک نشین. شما از محله‌ای بسیار ناسالم می‌آین.

شهروند مرفه دوم                         خیلی به خودتون اطمینان دارید. این اطمینان و این خوشحالی از کجا ناشی می‌شه. اونم موقعی که چنین مصیبتی شهر رو داغدار کرده.

 

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد تخفیف

http://ebook.afrazbook.com

تاریخ درج

1396/4/13 ساعت 16:32چالش بازیگر
280000 Tomans
راهنمای تکنیک بازیگری چخوف برای بازیگر *
150000 Tomans
به بازیگری احترام بگذراید
130000 Tomans
مستند حمید هما روایتی از زندگی حمید سمندریان
16000 Tomans
دیالوگ
220000 Tomans
بن‌بست
110000 Tomans
More...


24 * 7 We Are Online

This Site Has Been Updated Recently , Pelase Tell Us If There Is Problem
Tell:+9821: 66401585-66977166-66952853-66489097


Follow Us In Social Networks
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکی

   En

   Video

   AboutUs

   ContactUs

   ChatRoom


   Book

   Movie

   Vocal Book

   Ebook
تلگرام
آپارات
اینستاگرام