Detailsدفتر خاطرات آندری تارکوفسکی

نام کتاب
دفتر خاطرات آندری تارکوفسکی
نویسنده
آن‍دری آرس‍نیه‌وی‍چ ت‍ارک‍وف‍س‍کی
مترجم
عظیم جابری
نوبت چاپ
1
تعداد صفحات
704
قیمت به تومان
480000 Tomans
تعداد بازدید
3286
تعداد فروش
5
انتشارات کتاب
افراز
توضیحات

از زبان فرزند فیلمساز:

این کتاب آخرین چاپِ بازنگری‌شده و کامل‌شده­ی خاطرات شخصی پدرم پس از چاپ به زبان ایتالیایی است. این چاپ از زمان اولین ترجمه‌اش به زبان فرانسوی با صفحات و یادداشت‌های فراوانی که در آرشیوهای مؤسسه‌ی بین‌المللی آندری تارکوفسکی در فلورانس و مسکو یافت شد غنی گشته است. بنابراین می­توان آن را با افزوده‌ها و اصلاحاتش به‌عنوان نسخه‌ی نهایی در نظر گرفت.

خاطرات شخصی پدرم با تمام ناپختگی و صداقتش مسیر پرتلاطم هنرمندی را به ما نشان می­دهد که در جست‌وجوی آزادی‌اش است. به­گفته‌ی دقیق‌تر، رؤیای آزادی­ای که او در آن یک بار برای همیشه مسئولیت سرنوشتش را می­پذیرد و متعهد می­شود که کاملاً در خدمت هنرش باشد. تصمیمی قاطع که به‌طور اجتناب‌ناپذیری روابط او را با خانواده، دوستان و هرکدام از مخاطبانش مشخص می‌کند. در لابه­لای صفحات این خاطرات، شخصیت هنرمند و انسانی وجود دارد که به­شکل بسیار دراماتیکی آشکار می‌شود. بااین­حال، هیچ نشانی از «صدایی که ناامیدانه و تسکین‌ناپذیر در بیابان فریاد می‌زند» وجود ندارد، بلکه این ستایش تأثرباری از زندگی است، ستایشی پر از امید و ایمان، تا در مواجهه با مرگِ ناگزیر، زیرا هدف از هنرش، آرمانش و ایثارش چیزی جز واپسین حرکتی عاشقانه در قبال انسانیت نبود.

پدرم گاهی به من می‌گفت: «انسان برای خوشبخت شدن آفریده نشده، چیزهای بسیار مهم‌تری وجود دارد ...». ما دوست نداریم زیاد به این فکر کنیم، اما جست‌وجوی حقیقت همیشه راه دردناکی است و پذیرفتن آن و تغییر دادنش به «راه شناخت» تنها مسیرِ ممکن برای درک حقیقت است. زندگی او، فیلم‌هایش و خاطرات شخصی‌اش در این مسیر بود. همچنین این­ها خاطراتی است که من از او دارم؛ خاطراتی که به‌رغم سپری شدن هجده سال از مرگ او هنوز سرشار از زندگی و اطمینان است. موضوع این است که مرگ برای جانی که عشق در آن ساکن است معنایی ندارد.

پدرم خاطراتش را «مصیبت‌نامه» می‌خواند، یعنی خاطره‌ی رنج‌ها، عنوانی که بار دیگر بر برداشت او از زندگی به‌عنوان راه شناخت تأکید می‌کند، راهی که از مسیر دنیوی انسانی که گرفتارِ عذابْ میان جسم و روح، زندگی و مرگ است جداشدنی نیست. او این راه را تا به انتها پیمود و پیروز از آن بیرون آمد. صفحات این کتاب این موضوع را اثبات می‌کند و به چاپ رساندن آن‌ها به آن گواهی می‌دهد.

می‌خواهم از تمام کسانی که برای چاپ این اثر کمک کرده و همکاری داشته‌اند تشکر کنم، به­ویژه از آن کیشیلوف برای ترجمه‌ی متن روسی و شارل ه‍. برانت برای ویرایش متن فرانسوی.

آندری آ. تارکوفسکی / 2004

تاریخ درج

1396/4/13 ساعت 16:32


Usres Comments


Name Comment

Comment
چالش بازیگر
280000 Tomans
راهنمای تکنیک بازیگری چخوف برای بازیگر *
150000 Tomans
به بازیگری احترام بگذراید
130000 Tomans
مستند حمید هما روایتی از زندگی حمید سمندریان
16000 Tomans
دیالوگ
220000 Tomans
بن‌بست
110000 Tomans
More...


24 * 7 We Are Online

This Site Has Been Updated Recently , Pelase Tell Us If There Is Problem
Tell:+9821: 66401585-66977166-66952853-66489097


Follow Us In Social Networks
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکی

   En

   Video

   AboutUs

   ContactUs

   ChatRoom


   Book

   Movie

   Vocal Book

   Ebook
تلگرام
آپارات
اینستاگرام