Detailsابرهای دانیال

نام کتاب
ابرهای دانیال
نویسنده
بختیار علی
مترجم
مهری برهون
نوبت چاپ
1
تعداد صفحات
512
قیمت به تومان
180000 Tomans
تعداد بازدید
2386
تعداد فروش
0
انتشارات کتاب
افراز
توضیحات

در میان نویسنده‌های خارجی که کتاب‌هایشان در سال‌های اخیر به کتابخانه‌های شخصی مخاطبان ایرانی راه یافته است، بختیار علی، نویسنده‌ی کردزبانِ عراقی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. مسئله فقط این نیست که او نویسنده‌ای متعلق به همین منطقه است و فضایی که در کارهایش خلق می‌کند، بیش‌و‌کم با فضایی که مخاطبِ ایرانی در آن نفس می‌کشد، شباهت‌هایی دارد. فارغ از این موضوع، باید به این نکته هم اشاره کرد که آقای نویسنده نه‌تنها در قصه‌پردازی و روایتگری دستِ پرتوانی دارد، که همچنین دید باریک‌بین و نگاهِ کمابیش فلسفی خود را چنان در تاروپودِ داستان‌هایش می‌تند که مطلقاً به چشم نمی‌آید، گرچه مثل آبی که قطره‌قطره می‌چکد، به‌گونه‌ای ظرفِ رمان را پُر می‌کند که خواننده در انتهای آن چاره‌ای جز بازاندیشی در مسائل ریشه‌ای زندگی پیش روی خود نمی‌بیند. شاید توصیفی که مترجم رمانِ «ابرهای دانیال» از روند ترجمه‌ی آن به دست داده، در این باره گویای همه چیز باشد. مهری برهون در پایان پیش‌درآمدی بر این رمان که از سوی انتشارات افراز منتشر شده، می‌نویسد: «ابرها هنوز با من‌اند، ولی قدر مسلم من دیگر آن آدمی نیستم که پیش از ابرها بودم. بارها در طول زمان ترجمه و حتی ویرایش، چندین و چندباره ناخودآگاه جذب افسون کلمات و محتوای کتاب می‌شدم و می‌رفتم. ابرهای دانیال را باید خواند، کلماتش را مزه‌مزه کرد و همراه با آن هرکس به‌تنهایی سفر پرمخاطره‌اش را به درون آغاز کند.» سفری که برهون از آن صحبت می‌کند، خیلی زود آغاز می‌شود و خواننده‌ی رمان در همان نخستین سطرهای آن درمی‌یابد که پا در مسیر چنین سفری گذاشته است، وقتی در گشایشِ فوق‌العاده حیرت‌برانگیزِ رمان می‌خواند:

عمو سیامندم گفت: «کشتن در رویا یه‌هویی اتفاق نمی‌افته. هرچقدر هم که ناگهانی به‌نظر برسه، ولی به‌تدریج و گام‌به‌گام اتفاق می‌افته. باید چیزی توی زندگیت یا بهتر بگم توی زندگی‌مون باشه که باعث شده چنین خوابایی ببینی.»

احتمالاً همین چندجمله در آغاز یک رمان خواننده‌ی آن را مجاب کند که کتاب را زمین نگذارد و تا انتهای آن پیش برود. از بختیار علی پیش‌تر رمان‌های «آخرین انار دنیا»، «غزل‌نویس و باغ‌های خیال»، «عمویم جمشیدخان، مردی که باد همواره او را با خود می‌برد»، «مرگ تک‌فرزند دوم» و «قصر پرندگان غمگین» در انتشارات افراز منتشر شده و حالا با چاپ «ابرهای دانیال» می‌توان گفت گام دیگری در جهت شناساندن جهان داستانی بکر و غریب این نویسنده‌ی کردزبان برداشته شده است.

تاریخ درج

1396/4/13 ساعت 16:32


Usres Comments


Name Comment

Comment
فریادِ نی
170000 Tomans
سوگ چیزی است که پر دارد
50000 Tomans
نقشه و قلمرو
120000 Tomans
عف‌عف
35000 Tomans
مرد آبستن
55000 Tomans
نسل فاضلاب‌ها
30000 Tomans
More...


24 * 7 We Are Online

This Site Has Been Updated Recently , Pelase Tell Us If There Is Problem
Tell:+9821: 66401585-66977166-66952853-66489097


Follow Us In Social Networks
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکی

   En

   Video

   AboutUs

   ContactUs

   ChatRoom


   Book

   Movie

   Vocal Book

   Ebook
تلگرام
آپارات
اینستاگرام