Detailsجیرجیرک‌های باغ قوام السلطنه

نام کتاب
جیرجیرک‌های باغ قوام السلطنه
نویسنده
لیلا بابایی‌فلاح
مترجم
-
نوبت چاپ
1
تعداد صفحات
132
قیمت به تومان
50000 Tomans
تعداد بازدید
2377
تعداد فروش
1
انتشارات کتاب
انتشارات افراز
توضیحات
«جیرجیرک‌های باغ قوام‌السلطنه» آخرین اثر لیلا بابایی‌فلاح، مجموعه داستان‌هایی  پست مدرن در ژانر روانکاوانه، جنایی و وحشت است. این سه،  آن‌چنان در تار و پود داستان‌های این مجموعه تنیده شده‌اند تا دلهره‌ای واقعی را به مخاطب منتقل کنند. دلهره‌ای از یک راهروی زیرمینیِ مخفی در گوشه‌ای متروک از باغ قوام‌السلطنه. از سکوت مرموز داخل اتاق مهرک. فرم روایت این داستان به‌صورت نامه‌نگاری یک‌طرفه است.
«باد سرخ جنوب»، ادای دینی به زنده‌یاد کوروش اسدی  و روایتی آکنده از کشش و تعلیق ازمرگ خودخواسته‌ی اوست که در قالب شخصیت "کارون" بیان می‌شود. استفاده‌ی درست نویسنده از نشانه‌ها، همچون زیرسیگاری با طرح پوکه (اشاره‌ای به "پوکه‌باز" از آثار کوروش اسدی)  از نقاط قوت داستان است. دلهره‌های اینجا در قالب جن‌خانه، دست زنی جوان لای دیواری کهنه، بوم رنگی مرموز با غیرقابل‌ تصورترین اتفاقی که در آن شکل گرفته و... بیان می‌شود.
در «کوچه» نویسنده تبحر خود را در خلق  و انتقال این دلهره و وحشت حتا در موقعیت دو کودک، بیش از پیش نشان می‌دهد. صدای ضجه‌های مخوف کودکی از مترویی متروک. اتاق نیمه ویرانی با سقفی پر از عروسک و اسباب‌بازی‌های شکسته و تاریکی و باز هم دلهره‌هایی این‌بار از جنس کودکانه.
وجه روانکاوانه‌ی این داستان‌ها در داستان «لایه‌های گوش ونگوگ و لایلا و لولو» به حد اعلای خود می‌رسد و بسیار پررنگ‌تر می‌شود. آن‌چنان که می‌توان داستان را به لحاظ لایه‌های روانکاوانه، نماد این مجموعه دانست. راوی دکتری به‌نام "داروین شکورآبادی پشت‌ کوهی" است که از دختری چند شخصیتی و عشقش به او صحبت می‌کند. راوی عاشق "لایلا" شده. گوش انسان در این داستان، کارکردی فراتر از ماهیت خود دارد و حتا به عنصری هویتی نزدیک می‌شود.
«بچه‌ها کجا رفتند»، «آیلا»، «کولاژ»، «ماشین نفت‌کش»، «نیمه تاریک» و «ناریان» دیگر داستان‌های «جیرجیرک‌های باغ قوام‌السلطنه» را تشکیل می‌دهند.
توجه به جزئیات، تلاش بر انتقال درست حس استرس و ترس و دوری از اغراق‌های مصنوعی و استفاده از مونولوگ‌های شخصیت‌ها برای انتقال این حس‌ها به مخاطب، از ویژگی‌های دیگر این داستان‌هاست.
 
برشی از کتاب «جیرجیرک‌های باغ قوام‌السلطنه» 
کارون به زیر پایش پشت سرش نگاه کرد. تارهای عنکبوت در هم تنیده بود و روی لولای در زیرزمین به شکل ماسوره‌ای درهم تنیده بود و روی لولای در زیرزمین به شکل ماسوره‌ای در هم پیچیده بود. الیاس یک بار بهش گفته بود عنکبوت‌ها خاطرات را می بلعند و بعد آن را بصورت تار تف می‌کنند بیرون. خوف برش داشت. رسید زیر پایش مثل خانه موسی فرو بریزد. از چاه‌ها می‌ترسید و از این چاه بیشتر از همه. وقتی سر و صدا از آن بلند می‌شد و جنیان عروسی می‌‌گرفتند و الیاس لام تا کام لال می‌شد و صم‌بکم می‌نشستٰٰ. می‌ترسید. می‌ترسید سقوط کند توی جن خانه در درون خودش در خلا بی‌نهایت.
تاریخ درج

1397/12/12 ساعت 12:46


Usres Comments


Name Comment

Comment
اصلی و کرم
90000 Tomans
جیرجیرک‌های باغ قوام السلطنه
50000 Tomans
سال دو فصل دارد
84000 Tomans
موزه اشیای آشغالی
40000 Tomans
دلارام
65000 Tomans
هفت دهلیز
50000 Tomans
More...


24 * 7 We Are Online

This Site Has Been Updated Recently , Pelase Tell Us If There Is Problem
Tell:+9821: 66401585-66977166-66952853-66489097


Follow Us In Social Networks
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکی

   En

   Video

   AboutUs

   ContactUs

   ChatRoom


   Book

   Movie

   Vocal Book

   Ebook
تلگرام
آپارات
اینستاگرام