جزئیاتدفتر خاطرات آندری تارکوفسکی

نام کتاب
دفتر خاطرات آندری تارکوفسکی
نویسنده
آن‍دری آرس‍نیه‌وی‍چ ت‍ارک‍وف‍س‍کی
مترجم
عظیم جابری
تعداد صفحات
704
قیمت به تومان
480000 تومان
دسته
تئاتر و سينما
توضیحات

از زبان فرزند فیلمساز:

این کتاب آخرین چاپِ بازنگری‌شده و کامل‌شده­ی خاطرات شخصی پدرم پس از چاپ به زبان ایتالیایی است. این چاپ از زمان اولین ترجمه‌اش به زبان فرانسوی با صفحات و یادداشت‌های فراوانی که در آرشیوهای مؤسسه‌ی بین‌المللی آندری تارکوفسکی در فلورانس و مسکو یافت شد غنی گشته است. بنابراین می­توان آن را با افزوده‌ها و اصلاحاتش به‌عنوان نسخه‌ی نهایی در نظر گرفت.

خاطرات شخصی پدرم با تمام ناپختگی و صداقتش مسیر پرتلاطم هنرمندی را به ما نشان می­دهد که در جست‌وجوی آزادی‌اش است. به­گفته‌ی دقیق‌تر، رؤیای آزادی­ای که او در آن یک بار برای همیشه مسئولیت سرنوشتش را می­پذیرد و متعهد می­شود که کاملاً در خدمت هنرش باشد. تصمیمی قاطع که به‌طور اجتناب‌ناپذیری روابط او را با خانواده، دوستان و هرکدام از مخاطبانش مشخص می‌کند. در لابه­لای صفحات این خاطرات، شخصیت هنرمند و انسانی وجود دارد که به­شکل بسیار دراماتیکی آشکار می‌شود. بااین­حال، هیچ نشانی از «صدایی که ناامیدانه و تسکین‌ناپذیر در بیابان فریاد می‌زند» وجود ندارد، بلکه این ستایش تأثرباری از زندگی است، ستایشی پر از امید و ایمان، تا در مواجهه با مرگِ ناگزیر، زیرا هدف از هنرش، آرمانش و ایثارش چیزی جز واپسین حرکتی عاشقانه در قبال انسانیت نبود.

پدرم گاهی به من می‌گفت: «انسان برای خوشبخت شدن آفریده نشده، چیزهای بسیار مهم‌تری وجود دارد ...». ما دوست نداریم زیاد به این فکر کنیم، اما جست‌وجوی حقیقت همیشه راه دردناکی است و پذیرفتن آن و تغییر دادنش به «راه شناخت» تنها مسیرِ ممکن برای درک حقیقت است. زندگی او، فیلم‌هایش و خاطرات شخصی‌اش در این مسیر بود. همچنین این­ها خاطراتی است که من از او دارم؛ خاطراتی که به‌رغم سپری شدن هجده سال از مرگ او هنوز سرشار از زندگی و اطمینان است. موضوع این است که مرگ برای جانی که عشق در آن ساکن است معنایی ندارد.

پدرم خاطراتش را «مصیبت‌نامه» می‌خواند، یعنی خاطره‌ی رنج‌ها، عنوانی که بار دیگر بر برداشت او از زندگی به‌عنوان راه شناخت تأکید می‌کند، راهی که از مسیر دنیوی انسانی که گرفتارِ عذابْ میان جسم و روح، زندگی و مرگ است جداشدنی نیست. او این راه را تا به انتها پیمود و پیروز از آن بیرون آمد. صفحات این کتاب این موضوع را اثبات می‌کند و به چاپ رساندن آن‌ها به آن گواهی می‌دهد.

می‌خواهم از تمام کسانی که برای چاپ این اثر کمک کرده و همکاری داشته‌اند تشکر کنم، به­ویژه از آن کیشیلوف برای ترجمه‌ی متن روسی و شارل ه‍. برانت برای ویرایش متن فرانسوی.

آندری آ. تارکوفسکی / 2004


نظرات کاربران


نام کاربر نظر

ثبت نظر
چالش بازیگر
280000 تومان
راهنمای تکنیک بازیگری چخوف برای بازیگر *
150000 تومان
به بازیگری احترام بگذراید
130000 تومان
مستند حمید هما روایتی از زندگی حمید سمندریان
16000 تومان
دیالوگ
220000 تومان
بن‌بست
110000 تومان
بیشتر...سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید