جزئیاتخلق داستان کوتاه

نام کتاب
خلق داستان کوتاه
نویسنده
دیمن نایت
مترجم
آراز بارسقیان
تعداد صفحات
270
قیمت به تومان
110000 تومان
دسته
ادبيات، هنر و انديشه
توضیحات

چهار مرحلهی پيشرفت نويسنده

مرحلهی اول: شما برای خودتان می‌نويسيد و داستانهايتان چيزی جز خيال‌بافی نيست. شما شيفتهی آن‌ها هستيد، ولی ديگران با داستانتان ارتباط نمی‌گيرند. (من مخالف خود‌شيفتگی که در حد اعتدال باشد نيستم؛ معتقدم شما بايد اول خودتان را دوست داشته باشيد قبل از اينکه به ديگری علاقهمند باشيد. من فقط می‌‌گويم اگر می‌خواهيد نويسنده شويد، خودشيفتگی در اين حد لازم نيست.)

مرحله‌ی دوم: حالا شما داريد سعی می‌کنيد از لاک‌تان بيرون بيايید و با بقيه ارتباط برقرار کنيد، ولی داستانهايتان چيزي است که ويراستارهای مجلات «بی­اهميت» می‌‌نامند. شما هنوز آمادگی نوشتن يک داستان کامل را نداريد و داريد سعی می‌کنيد از داستان‌های نصفه­نيمه­یتان جدا شويد. اين عدم پذيرش از طرف ويراستارها به شما می‌‌فهماند که هنوز موفق نشده‌ايد.

مرحلهی سوم: داستانهای کاملی می‌نويسيد، يا گاهی داستانهای تقليدی کاملی می‌‌نويسيد، ولی اشکالات تکنيکی شما را متوقف می‌کند؛ اشکالاتی مثل ايراد در ساختار يا شخصيت‌پردازی.

مرحله‌ی چهارم. اين مشکلات را هم حل کرده‌ايد، يا ياد گرفته‌ايد که چطور با آن‌ها برخورد کنيد و حالا یک نويسنده­ی حرفهای شده‌ايد. (بعد از اين مرحله هم باز مراحلی وجود دارد، اما ديگر نيازی به کمک نداريد.)

آدمهايی که شروع به نوشتن می‌کنند، معمولاً مرحله‌ی اول را می‌گذرانند؛ گاهی هم مرحلهی دوم را به خوبی پشت سر گذاشتهاند. من می‌خواهم پيشنهاد کنم به نوشتن تا سن سی سالگی فکر نکنيد، ولی اگر نوشتن تنها کاری باشد که بخواهيد انجام دهيد چه؟ شما هم مثل من بايد راهی پر از نااميدی را طی کنيد.

دوازده سال طول کشيد تا خودم را به مرحلهی چهارم رساندم. برای شما هم همین‌قدر زمان ــ‌حالا کمتر يا بيشتر‌ــ می‌برد. بستگی به سن‌تان، تجربه، استعداد، اراده و شانس‌تان هم دارد.

فکر می‌کنم وقتی نوشتن را ياد می‌گيريم، ديگر فقط بافتن سبدهايی، بزرگ يا کوچک و قوی يا ضعيف از کلمات براي ما باقی می‌ماند. در ابتدا سبدهای ما خيلی کوچک هستند و سعی هم نمی‌کنيم چيزهای زيادی در آن بگذاريم. بعدش سبدهای ما بزرگ‌تر و محکم‌تر می‌شوند؛ خيلی بزرگ‌تر از آن‌چه درونش است. و همين آن‌ها را تبديل به چيزهای زشتی می‌کند. آن وقت است که چيزهای بيشتری در سبد می‌‌گذاريم. ولی حالا زياد از حد شده و سبد را می‌شکافد؛ و اين چرخه ادامه دارد تا اين‌که آخر سر به تعادل می‌رسند. آن وقت است که اين مراحل را فراموش کردهايم و غريزی از آن کيسهها استفاده می‌کنيم؛ درست مثل هر هنرمند ديگری. نسبت وزنی سبدها را رعايت می‌کنيم و سبدهايی از کلمات را به اندازهی مورد نياز خودشان می‌‌بافيم.ثبت نظر
« نامه‌ای به پسرم » متنِ دوزبانه
90000 تومان
« چه‌کسی از هنر معاصر می‌ترسد » راهنمای کامل ورود به دنیای هنر
120000 تومان
پژوهشی در معانی دیگر شعر
60000 تومان
مقالات آتشی (مقاله‌ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی)
150000 تومان
و بعدها کودکی خواهم بود
50000 تومان
پس از نظریه
110000 تومان
بیشتر...سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید