جزئیاتمقالات آتشی (مقاله‌ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی)

نام کتاب
مقالات آتشی (مقاله‌ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی)
نویسنده
منوچهر آتشی
مترجم
گردآوری و تنظیم: محسن موسوی میرکلایی
تعداد صفحات
392
قیمت به تومان
150000 تومان
دسته
ادبيات، هنر و انديشه
توضیحات

 

وزن در شعر امروز:
شاید، گروهی گمان کنند که: وزن مقوله‌ی کهنه و پرتی است، یا: مسأله وزن، دیگر حل شده است و یا، بسیاری از این حکم‌های کلی و مبهم.
ولی ما می‌گوییم: وزن، مقوله‌ی پرتی نیست، چون در آن بخشِ شعر معاصر، که شعر نیمایی باشد( و این عنوان اخیر، هنوز و هنوز، روشن ترین و رساترین تعبیر را از شعر این روزگار به دست می‌دهد)وزن نه تنها مقام خود را به عنوان یکی از شاخص‌های شعر، حفظ کرده، بلکه، در تلاش برای ابتکارها و ارائه شگردهای تازه و مؤثر در شکل شعر، خود مرکز حرکت، و هدف مشخصی به شمار آمده و نشان داده که: هنوز در یکی از روشن ترین گذرگاه‌ها و جستار برای کشف ‌های تازه‌ی زبان و شکل شعر امروز، منبع سرشار، گسترده و پایان نیافته‌ای است. 
مثال: هنگامی که شعرهای «تولدِ دیگر» فروغ فرخزاد نشر یافت، همه دریافتند که در زمینه‌ی وزن، شعرهای مورد نظر روشن‌گر و نمایش دهنده‌‌ی امکان‌های تازه‌ای است. به تعبیر دیگر، شاعر در آن شعرها، ظرفیت‌های تازه‌تری از شکل و بیان شاعرانه را کشف کرده و ارائه داده است. (از این واقعیت درمی‌گذریم که این توفیق فروغ، مبتنی بر تجربه‌هایی بود که دیگرانی پیش از او آغاز نهاده بودند، که برای نمونه، «سهراب سپهری» در کارهای پیش از حجمِ سبز، از این گروه بود. یا، م.آزاد، از مدتها پیش تجربه‌های پراکنده‌ای را، به میان کشانده بود، و فروغ از این جهت برجسته‌تر می‌نمود، که هم بی‌پروا و رها از وحشت مخالفت، به این افق‌‌ها و امکان‌ها دست یافت، و مهمتر این‌که کار را از مرحله تجربه، در گذراند و زبان شعری خود را بر آن راه یافته پی‌ریزی کرد...)


ثبت نظر
پژوهشی در معانی دیگر شعر
60000 تومان
مقالات آتشی (مقاله‌ها و نقدهای ادبی منوچهر آتشی)
150000 تومان
و بعدها کودکی خواهم بود
50000 تومان
پس از نظریه
70000 تومان
۱۲۰ نکته‌ی ضروری در عکاسی
180000 تومان
۱۰۱ نکته‌ی برتر عکاسی دیجیتال
300000 تومان
بیشتر...سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید