گزارش هنرآنلاین از انتشار«سیم و سرمه» همراه با ‌دیباچه‌‌ای از رویا نونهالی

گزارش هنرآنلاین از انتشار«سیم و سرمه» همراه با ‌دیباچه‌‌ای از رویا نونهالی

 

به گزارش هنرآنلاین ؛ نشر افراز در پنجمین همکاری با روزبه حسینی، نویسنده و کارگردان تئاتر، پس از "وقتی عروسک‌ها ساکتند" دو جلدی، "به شما مربوط نیست"، "سه مرثیه‌هذیان" و "با طرح خنده‌ای"؛ نمایشنامه‌ "سیم و سرمه" به قلم این هنرمند را منتشر کرد.

"سیم و سرمه" نام نمایش‌نامه‌ای است که نخستین بار در سال ۱۳۹۶، در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه رفت. نویسنده، طراح و کارگردان این نمایش، روزبه حسینی در همان سال و پس از اجرای نمایش در جشنواره فجر، "سیم و سرمه" را به مدت پانزده شب در خانه‌ نمایش دا روی صحنه برد و در مهرماه سال ۱۳۹۷، "سیم و سرمه" با تغییراتی در شیوه اجرا و عوامل، روی صحنه‌ سالن سایه تئاترشهر رفت و به مدت چهارده شب، پذیرای نگاه تماشاگران در دو سانس پیاپی بود، مجموعا 28 اجرای موفق بود که با استقبال هنرمندان، دانشجویان و مخاطبان تئاتر قرار گرفت.

به مانند همکاری‌ پیشین نشر افراز و روزبه حسینی، یعنی نمایشنامه‌ "سه مرثیه هذیان"، مجموعه‌ای که هم‌اکنون تحت عنوان نمایشنامه "سیم و سرمه" انتشار یافته ‌است، علاوه بر متن نمایش، شناسنامه اجرا و تصاویر اجرای سال ۱۳۹۷ در سالن سایه تئاترشهر که حاصل نگاه هنرمندانه‌ ضیاءالدین صفویان از دوربین عکاسی به این نمایش بوده است، متشکل از گفتارهایی پیرامون نمایش از زبان و قلم نویسندگان، نمایشگران، مترجمان و شاعران و هنرمندانی چون: رویا نونهالی، قاسم روبین، محمدعلی سجادی، اصغر همت، غلامرضا آذری، ناهید توسلی، همایون علی‌آبادی، جواد عاطفه، بهزاد صدیقی، شوکا حسینی و ... است.

 در قسمتی از متن این نمایشنامه آمده‌است:

"زن: ... حالا شب که می‌شود، بی‌اختیار، بویِ ترنّمِ باران، عطرِ شکوفه بسیارتر، خاصه در بهار، از جا می‌کَنَدَم با دل‌دلِ شب‌هنگامه و، با این همه، تن بی‌تاب و جانم بی‌قرار. حالا شب‌تر می‌شود از پسِ ساعتکی صبر و کاسه‌ای انتظار، اُرسی‌‌های اجدادی از پا، چارقد از سَرَکَم برمی‌کَنَم، زُلف بر باد می‌دهم، پا عریان بر بارانکی که نشسته خیس، روی زمینِ گرم، نرم و آهسته که فراّش‌باشی‌ها بو نبرند، نردبامی تا بی‌نهایت بلند، به ابرَکی توی آسمان آویز می‌کنم به احتیاطِ شرطِ عاقلی، شرطِ عقلَکی. زُلف بر باد است و ستاره پاشیده انگار، آن خالقِ بی‌نهایت، آن بلبلِ دیّار. ساعتکی رقصانِ زلف و باران و باد، آرام و حالا بی‌احتیاط، سر به خنکای خیسِ تن‌ات می‌روم بالای بالا، روی انگشتکانِ پاهای عریانم بلند می‌شوم، بالابلند می‌شوم، برسم به بالاتر از آسمان و ستاره‌هاش، برسم تا بی‌نهایتِ آن خلق‌آویز و دستی به ماهکی. آه اگر که من عاشق شَوَم، بی‌شرطِ احتیاط و بی‌شرطِ عقلکی؛ بی‌ترنّمِ آوازه‌خوانان، بی‌غزل‌خوانیِ بارانکی. آه که بخوان مرا که رجعت اگر هست، که بخوان مرا، که بخوان مرا..." 

 

لینک خبر در وب سایت هنرآنلاین:  https://bit.ly/2FJq1CR


1399/7/1 ساعت 22:43
برای مشاهده خبر روی آن کلیک کنیدکار ناشر، معرفی اندیشه‌های نو است

کار ناشر، معرفی اندیشه‌های نو است

گفت‌وگوی روزنامه‌ی مردم‌سالاری با اعظم کیان افراز، مدیر انتشارات افراز

مشاهده جزئیات خبر


سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید