جزئیاتبازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر

نام کتاب
بازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر
نویسنده
اوژن یونسکو، ژان میشل ریب، ویلیام گیبسن، اریک امانوئل اشمیت، گابریل آروت
مترجم
داوود رشیدی
تعداد صفحات
352
قیمت به تومان
120000 تومان
دسته
تئاتر و سينما
توضیحات

 

مروری بر «بازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر | مجموعه‌آثار نمایشی داوود رشیدی | جلد اول»

پنج نمایشنامه با ترجمه‌ی داوود رشیدی

 

شاید بیش‌تر کسانی که بازی زنده‌یاد داوود رشیدی را روی صفحه‌ی تلویزیون یا بر پرده‌ی سینما دیده‌ بودند، چندان از جایگاه بلند او در تئاتر ایران باخبر نباشند و ندانند که این بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون درعین‌حال یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های تئاتر ایران، به‌ویژه در سال‌های پیش از انقلاب، بوده است. کافی است با یکی از اهالی قدیمی تئاتر که آن روزگار را درک کرده، همکلام شوید تا به شما بگوید حضور رشیدی در آن سال‌ها تا چه اندازه حامل ایده‌هایی نو و درخشان برای بازیگران و کارگردانان و مخاطبان نمایش بوده است. شاید اشاره به این نکته که نخستین‌بار «در انتظار گودو» را داوود رشیدی در ایران روی صحنه برده است، برای درک جایگاه تئاتری او کفایت کند. همین اشاره‌ی کوتاه به‌خودی‌خود نشان می‌دهد که چگونه رشیدی در دوران پربار فعالیت تئاتری خود کوشید از روی صحنه‌های نمایش در تهران دری به روی برجسته‌ترین متون نمایشی جهان بگشاید. مجموعه چهارجلدی آثار نمایشی داوود رشیدی که تاکنون دو جلد آن از سوی انتشارات افراز  منتشر شده، ما را با این نیمه‌ی تئاتری بازیگر بزرگ سینما و تلویزیون ایران بیش‌تر آشنا می‌کند؛ نیمه‌ای که گرچه غبار گذشت سال‌ها و دهه‌ها بر آن نشسته، اما از حافظه‌ی تاریخی نمایش در ایران پاک نخواهد شد. «بازی کشتار و چند نمایشنامه‌ی دیگر» جلد دوم این مجموعه است که همچون جلد نخست آن، «درخت تبریزی دوم و چند نمایشنامه‌ی دیگر» به ترجمه‌های رشیدی اختصاص دارد و به‌کوشش محمدعلی منصوری و علی رضایی‌زاده منتشر شده است. زنده‌یاد رشیدی و منصوری این مجلد را به عمید نائینی و احمدرضا احمدی تقدیم کرده‌اند. در این مجلد، ترجمه‌ی پنج نمایشنامه از اوژن یونسکو (بازی کشتار)، گابریل آروت (آری)، ژان میشل ریب (شایعه)، ویلیام گیبسن (معجزه در آلاباما) و اریک امانوئل اشمیت (مهمان) آمده؛ به‌‌اضافه‌ی اینکه یادداشت‌هایی درباره‌ی «بازی کشتار» و «آری» نیز به آن‌ها منضم شده است. در عین حال برخی از نمایشنامه‌ها نیز حاصل ترجمه‌ی مشترک رشیدی و حسینعلی طباطبایی بوده است. با هم فرازی از نمایشنامه‌ی «بازی کشتار» را می‌خوانیم:

 

شهروند مرفه اول                           چطور اجازه داده‌ن یه نفر از اهالی منطقه‌ی بیست‌و‌یکم مأمور آذوقه‌ی شهر بشه؟ دور بایستید، از فاصله‌ی سه‌متری با من حرف بزنین. نه، از پنج‌متری تا میکروب‌های شما به من سرایت نکنه.

شهروند مرفه دوم                           خونواده‌ی شما چطورن؟

شهروند مرفه اول                          هیچ‌کدوم نه مرده‌ن، نه مریضن. تو دوازده خونه‌ی کوچه‌ی ما هیچ اتفاقی نیفتاده.

شهروند مرفه دوم                          هیچ‌کس از فردا خبر نداره.

شهروند مرفه اول                          نه برای من و نه برای خونواده‌م هیچ اتفاقی نمی‌افته، نه، نه. نزدیک نشین. شما از محله‌ای بسیار ناسالم می‌آین.

شهروند مرفه دوم                         خیلی به خودتون اطمینان دارید. این اطمینان و این خوشحالی از کجا ناشی می‌شه. اونم موقعی که چنین مصیبتی شهر رو داغدار کرده.

 

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد تخفیف

http://ebook.afrazbook.comثبت نظر
چالش بازیگر
110000 تومان
راهنمای تکنیک بازیگری چخوف برای بازیگر
110000 تومان
به بازیگری احترام بگذراید
90000 تومان
مستند حمید هما روایتی از زندگی حمید سمندریان
16000 تومان
دیالوگ
85000 تومان
بن‌بست
110000 تومان
بیشتر...سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید