جزئیاتماموران اعدام

نام کتاب
ماموران اعدام
نویسنده
مارتین مک‌دونا
مترجم
سروش زاغیان ـ امیر نجفی
تعداد صفحات
141
قیمت به تومان
57000 تومان
دسته
نمايشنامه‌
توضیحات
 
 
بامزه‌‌ترین و ظالم‌ترین صدای یک نسل
 
حالا دیگر می‌توان گفت که مارتین مک‌دونا در ایران شخصیتی ناشناخته نیست. علاقه‌مندان به سینما بیش‌تر او را با فیلم ستایش‌شده‌ی «در بروژ» می‌شناسند و تئاتری‌ها هم محال است نویسنده‌ی «مرد بالشی» را که پیش‌تر از سوی انتشارات افراز منتشر شده، به جا می‌آورند. البته خیلی هم عجیب به نظر نمی‌رسد که این نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و فیلمساز ایرلندی در کشور ما تا این اندازه با اقبال روبه‌رو شده باشد. هرچه باشد، او در بریتانیا چهره‌ای کاملاً مؤفق از خود به نمایش گذاشته است، نشان به آن که بیش‌تر آثارش با جوایز هنری متعددی روبه‌رو شده است. همین باعث شده که درِ سالن‌های تئاتر همواره به‌روی نمایشنامه‌های او باز باشد. برای این‌که جایگاه هنری آقای مک‌دونا دستتان بیاید، همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که وقتی تنها ۲۷سال داشت، نخستین کسی پس از شکسپیر بود که چهار نمایشنامه‌اش به‌طور همزمان در سالن‌های تئاتر لندن روی صحنه رفت. همین موضوع به خودی خود نشان می‌دهد که سروکار ما با چه نمایشنامه‌نویس زبردستی است. «مأموران اعدام» تازه‌ترین نمایشنامه‌ای است که از این نویسنده‌ی ایرلندی در ایران ترجمه و منتشر می‌شود. این نمایشنامه که با ترجمه‌ی سروش زاغیان و امیر نجفی از سوی انتشارات افراز چاپ شده، در سال ۲۰۱۵ نوشته شده و همچون دیگر آثار مک‌دونا جوایز متعددی را نصیب نویسنده‌اش کرده است. جایزه‌ی تئاتر اونینگ استاندارد و جایزه‌ی حلقه‌ی منتقدان تئاتر در سال ۲۰۱۵ و جایزه‌ی لارنس الیویر در سال ۲۰۱۶ از آن جمله‌اند. نام «مأموران اعدام» همچنین در فهرست نامزدهای جایزه‌ی واتس‌آن‌استیج در سال ۲۰۱۶ نیز به چشم می‌خورد. با این حساب عجیب نیست که نویسندگان مطبوعات بریتانیا تعابیر تحسین‌آمیزی را درباره‌ی آن به کار برده باشند. برای نمونه، نویسنده‌ی روزنامه‌ی «ایندیپندنت» می‌نویسد: «رفتار بی‌نقص.... نبوغ معصومانه و تقارن نامتوازن طرح نمایشنامه شگفت‌انگیز است.» و نویسنده‌ی «تایم‌اوت» مک‌دونا را «نماینده‌ی بامزه‌ترین و ظالم‌ترین صدای نسل خود» می‌خواند. «مأموران اعدام» نخستین‌بار در سپتامبر ۲۰۱۵ در تئاتر رویال‌کورت لندن روی صحنه رفت و سپس اجرای آن در دسامبر همان سال به تئاتر ویندهام لندن انتقال یافت. با هم پاره‌ای از این نمایشنامه را می‌خوانیم:
 
🔸آلیس    یادت می‌آد وقتی پنج سالش بود هری...؟
🔹هری    نه، نه. شروع نکن.
🔸آلیس    چی رو شروع نکنم؟
🔹هری    همون «یاده وقتی پنج‌سالش بود» لعنتی، انگار مرده یا همچین چیزی.
🔸آلیس    من نمی‌خواستم...
🔹هری    اون نمرده، حالش خوبه، فقط مثل احمقا رفته یه جا ماتم گرفته، و وقتی برگرده یه کتکی می‌خوره، بیا میخونه رو باز کنیم، باشه؟
🔸آلیس    اوه، نمی‌تونیم یه شب تعطیل باشیم هری؟
🔹هری    البته که نمی‌تونیم. این‌جوری انگار یه مشکلی هست، «تعطیل باشیم». هیچ مشکلی نیست، باشه؟
🔸آلیس    مشکلی هست. من با قلبم حسش می‌کنم.
🔹هری    (سکوت) آره، چیزی که تو حس می‌کنی اسمش اُمیده. چیزی به این جماعت نگو، به‌هرحال نیازی نیست همه از کارامون سر دربیارن، باشه؟
🔸آلیس    (آرام) برام مهم نیست کی می‌دونه.
🔹هری    اوه لجبازی نکن... (آرام) تعجبی نیست که با تو این‌قدر عبوس باراومده.
 
 
🔴 خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد تخفیف

 ثبت نظر
سیاهه (مجموعه نمایشنامه‌های کارگاه نمایشنامه‌نویسی امیر نجفی)
140000 تومان
سوناتِ اشباح
25000 تومان
همه‌ی جنگلبانان شاد نیستند (متن دوزبانه‌ی پارسی و آلمانی)
30000 تومان
سیم و سرمه
25000 تومان
السستیاد و خواهران باده‌خوار
25000 تومان
سکوت برده‌ها
25000 تومان
بیشتر...سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید