جزئیاتچرخ

نام کتاب
چرخ
نویسنده
محسن عظیمی
مترجم
تعداد صفحات
60
قیمت به تومان
33000 تومان
دسته
نمايشنامه‌
توضیحات
نویسنده‌ی «چرخ» زندگی خانواده‌ای را ترسیم می‌کند که همه‌ی حرف‌هایشان حکایتگر درد و رنج و شوربختی‌‌ست. نوع دیالوگِ پرسوناژها حاکی از ستمی مضاعف است که شرایط موجود، آن را پدید آورده و به ‌آن‌ها تحمیل نموده است. 
نمایشنامه از مادری شوی‌مرده؛ گرفتار مصائب گوناگون سخن می‌گوید که کوله‌بار مشکلات؛ بیماری، فقر، اجاره‌بها، بی‌مسئولیتی اقوام، چشم‌های دریده و هوسناک بقال سرکوچه، دمار از روزگار این خانواده درآورده است. «چرخ» از مشاغل کاذب با کمترین درآمد و پردردسرترین ریسک‌ها به اندازه‌ی درد «کوزت» سخن می‌گوید. 
این همه تضادها، تبعیض‌ها، حکایتگر بی‌مسنولیتی مسئولین جامعه، اقوام بی‌درد، متشرعین متظاهر که نماد بی‌دینی را بر پیشانی خود حک کرده‌اند؛ موجب شده که نویسنده‌ی «چرخ» شوربختی و سقوط خانواده‌ای _بلکه صدها خانواده دیگر_ را به تصویر بکشد. زن شوی‌مرده که همسر کارمندش را از دست داده وقتی عاملین بی‌توجهی و رهاکردنش را نمی‌یابد رو به آسمان می‌کند و می‌نالد که «دستت درد نکنه خوب آرزوشُ برآورده کردی.» 
نویسنده‌ی «چرخ» از تسلیم شدن هراس دارد. از ماجرای حمید و له شدن کوپن‌ها در میان جوراب‌ها با کفش پاره‌پاره‌اش که وقتی متوجه می‌شود از حمید سوال می‌کند جواب آقا رو چی دادی؟ و حمید با دلشکستگی می‌گوید: «خودم کمربندُ آوردم دادم دست آقا.» نویسنده از زبان محسن می‌گوید: «ماهی سیاه کوچولو خیلی نترس بود.» 
نمایشنامه، طوفانی از دردهای گوناگون را بیان می‌کند. امواج سهمگین این طوفان در پایان، شدت می‌یابد. واقعاً دل آدم کباب می‌شود. نه، جزغاله می‌شود. نه، اگر آدم، آدم باشد حتماً مسخ می‌شود.


ثبت نظر
راز مکتوم اندرونی
55000 تومان
مرگ ناتان
55000 تومان
مرگ، پُشت و پناه‌تون باشه / براسـاسِ رمـان «مغازه‌ی خودکشی» اثر ژان تولی
55000 تومان
تروریست‌ها
65000 تومان
من آن‌جا نیستم
40000 تومان
اتاق بسته
40000 تومان
بیشتر...سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید