حقیقت یخی

Alternate Text
نام کتاب: حقیقت یخی
نوبت چاپ: پنجم- ۱۳۹۸
نام نویسنده: دن براون
نام مترجم: ندا شادنظر
شابک: 978-964-2837-06-9
تیراژ: 1650
تعداد صفحات: 488
دسته: رمان
نام انتشارات: افراز
قیمت: 350000
توضیحات

مروری بر «حقیقت یخی» نوشته‌ی دن براون

در جست‌و‌جوی فسیل‌های فضایی

 

اشتباهات مهلکی که از ناسا، سازمان ملی فضایی آمریکا، سر زده، موقعیت سیاسی آن را سخت به‌خطر انداخته است. همین موضوع، مدیران این سازمان را بر آن داشته تا به‌نوعی این اشتباهات را جبران و تصویر خود را در افکار عمومی بازسازی کنند. آن‌ها برنامه‌ی اکتشافاتی اعجاب‌برانگیزی را در دستور کار قرار می‌دهند: جست‌و‌جو برای یافتن شهاب‌سنگی در اعماق یخ‌های قطبی. این شهاب‌سنگ در سال ۱۷۱۶ با زمین برخورد کرده است. اما جذابیت این برنامه‌ی اکتشافات به این‌جا ختم نمی‌شود. ماجرا از این قرار است که پیش‌بینی می‌شود درون این سنگ عظیم فسیل‌هایی از حشرات عظیم‌الجثه‌ای وجود داشته باشد؛ موضوعی که به خودی خود نشان می‌دهد زندگی و حیات در جایی دیگر غیر از زمین جریان دارد. مسئله وقتی شکل پیچیده‌تری به خود می‌گیرد که موقعیت متزلزل ناسا را در زمان اجرای این برنامه‌ی اکتشافاتی به یاد آورد؛ به هر حال، این سؤال از طرف منتقدان مطرح می‌شود که آیا این شهاب‌سنگ حقیقی است یا ساخته‌پرداخته‌ی ذهن مدیران ناسا برای گریز از بحرانی است که با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. دن براون، نویسنده‌ی سرشناس آمریکایی، در رمان «حقیقت یخی» سر وقت چنین ماجرایی رفته است. براون در ابتدای این رمان که با ترجمه‌ی ندا شادنظر از سوی انتشارات افراز روانه‌ی بازار کتاب شده، یادش نرفته که بنویسد: «این کتاب اثری خیالی است و اشخاص و مکان‌ها حاصل تخیل نویسنده هستند تا جلوه‌هایی حقیقی به اثر بخشند. هرگونه شباهت اشخاص و مکان‌ها به واقعیت اساساً تصادفی است.» البته آقای نویسنده بلافاصله اضافه کرده است که «گروه Delta Force، سازمان شناسایی ملی (NRO)، پایگاه مرزی فضایی (SFF) و فناوری‌هایی که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است، واقعیت دارند». با این همه، بعید نیست به‌رغم همه‌ی این توضیحات، باز هم خوانندگانی باشند که سبک مهیج و پرکشش نویسنده آن‌ها را به اشتباه بیندازند و رمان را با واقعیت اشتباه بگیرند؛ هرچه باشد، براون بارها نشان داده که چگونه می‌تواند خوانندگان خود را چنان با نوشته‌هایش همراه کند که نفس‌هایشان در سینه حبس شود و تا مدت‌ها چیزی را که خوانده‌اند، نتوانند از ذهن خود بیرون برانند. با هم پاره‌ای از «حقیقت یخی» را می‌خوانیم:

 

کورکی از تعجب نخودی خندید: یه شهاب‌سنگ تقلبی؟ اصلاً نمی‌شه در موردش بحث کرد. متخصصین زیادی، از جمله خود من، بارها این شهاب‌سنگ رو بررسی کردیم. آزمایشان شیمی، طیف نورسنجی، آزمایشات تعیین قدمت شهاب‌سنگ... این سنگ با هر نوع سنگ زمینی دیگه که تا حالا دیدیم، تفاوت داشت. این شهاب‌سنگ واقعیه و هر کس که با علم فیزیک نجومی آشناست، حرف منو تأیید می‌کنه.

پیکرینگ که به حرف‌های کورکی فکر می‌کرد، گره‌ی کراواتش را شل کرد: با توجه به منفعتی که این کشف برای ناسا داره و دلایل دستکاری اسناد و مدارک و حمله به شما سه نفر... تنها نتیجه‌ی منطقی که به ذهنم می‌رسه، اینه که این شهاب‌سنگ، یه سازه‌ی مصنوعیه که خیلی ظریف و حرفه‌ای ساخته شده.

کورکی با خشم فریاد زد: غیرممکنه. با کمال احترام باید بهتون بگم که ساختن یه شهاب‌سنگ مثل ساختن جلوه‌های ویژه‌ی هالیوود نیست که بشه تو هر کارگاه و آزمایشگاهی این کار رو انجام داد. ساختار این سنگ کاملاً پیچیده و کریستاله و در نوع خود منحصربه‌فرده.

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد خرید

http://ebook.afrazbook.com

نظرات کاربران در مورد کتاب حقیقت یخی

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید