خاطراتِ تن * قیمت اصلاح جدیدشد 1401

Alternate Text
نام کتاب: خاطراتِ تن * قیمت اصلاح جدیدشد 1401
نوبت چاپ: 4-1400
نام نویسنده: احلام مستغانمی
نام مترجم: رضا عامری
شابک: 978-964-243-236-3
تیراژ: 1100
تعداد صفحات: 408
دسته: فلسفه
نام انتشارات: افراز
قیمت: 580000
توضیحات

مروری بر رمان «خاطرات تن» نوشته‌ی احلام مستغانمی

خالد، سخن بگو!

 

 

ادبیات عرب به مرور زمان و طی دو سه دهه‌ی اخیر از زیر سلطه‌ی شاعران و رمان‌نویسان برجسته‌ی خود بیرون آمده و چهره‌های جدیدی را به جهان ادبیات معرفی کرده است. در این میان، احلام مستغانمی از جایگاهی خاص برخوردار است. مستغانمی با نوشتن رمان ستایش‌شده‌ی «خاطرات تن» نخستین نویسنده‌ی الجزایری لقب گرفت که رمانی به زبان عربی (و نه فرانسوی) نوشته است. «خاطرات تن» که با ترجمه‌ی رضا عامری و از سوی انتشارات افراز منتشر شده، در همان دهه‌ی نود میلادی توجه بسیاری را به خود جلب کرد و در ۱۹۹۶ جایزه‌ی نور را به‌عنوان برترین اثر ادبی زنانه‌ در جهان عرب به نویسنده‌اش اختصاص داد و دو سال بعد، جایزه‌ی «نجیب محفوظ» را که به گنکور عربی شهرت دارد، برای مستغانمی به ارمغان آورد. اما این پایان مؤفقیت‌های «خاطرات تن» نبود. این رمان بلافاصله به زبان‌های مختلف ترجمه شد و در بسیاری از دانشگاه‌ها در فهرست منابع درسی قرار گرفت. داستان این رمان ماجراهای چهار دهه از تاریخ كشور الجزایر را دربرمی‌گیرد. حوادثی كه از سال 1940 آغاز می‌شود و در آن، مخاطب با زندگی راوی مرد داستان که خالد نام دارد، آشنا می‌شود؛ مردی كه دست چپش در مبارزات انقلابی قطع شده و بعد از پایان مبارزات، تصمیم می‌گیرد به نقاشی كردن ادامه بدهد. 20 سال بعد از حادثه تلخ پیش‌آمده برای خالد، وی از ماجراهایی می‌گوید كه باعث شده او این‌بار قلبش را به معشوق خود ببازد. حادثه‌ای كه بیش از جنگ و جدا شدن دستش، او را آزار میدهد. مستغانمی در لابه‌لای روایت‌های دور و نزدیک خالد، اطلاعات زیادی از كشور الجزایر و مردم كشورش در اختیار خواننده می‌گذارد، به‌گونه‌ای که مخاطب ناآشنا با تاریخ خونین الجزایر می‌تواند از خلال خواندن این رمان در جریان مهم‌ترین وقایع سیاسی این کشور در دوره‌ی معاصر قرار بگیرد. با هم فرازی از رمان «خاطرات تن» را می‌خوانیم:

 

هنوز هاله‌ي انسان‌هایی که این‌جا را ترک کرده‌اند از مقابلم در این اتاق‌ها عبور می‌کند. می‌توانم دنباله پیراهن عنابی (اُمّا) را ببینم که از اینجا می‌گذرد و با حضور رازآمیز مادرانه‌اش رفت‌وآمد می‌کند. صدای پدرم را مي‌شنوم که برای وضو آب می‌خواهد، یا از پایین پلکان بلند می‌گوید «اهوم... اهوم...» یعنی که او دارد، مرد غریبه‌ای را به خانه می‌آورد، و زن‌ها باید راه را باز کنند و بروند خود را در اتاق‌های دور پنهان کنند.

هنوز می‌توانم در پشت دیوارهای تازه‌سفید‌شده آثار میخی را بیابم که پدرم کارنامه‌ي پایان دوره‌ي ابتدایی‌ام را چهل سال پیش به آن آویزان کرده بود و چند سال بعد در کنار همان، کارنامه دیگری را...

و بعدش دیگر هیچ...

 

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد تخفیف

http://ebook.afrazbook.com

 

 

 

نظرات کاربران در مورد کتاب خاطراتِ تن * قیمت اصلاح جدیدشد 1401

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید