ادبیات معاصر ایران در گذر زمان-۳: عدنان غریفی

Alternate Text
نام کتاب: ادبیات معاصر ایران در گذر زمان-۳: عدنان غریفی
نوبت چاپ: 1
نام نویسنده: حبیب باوی‌ساجد
نام مترجم:
شابک: 978-964-243-326-1
تیراژ: 1100
تعداد صفحات: 224
دسته: فلسفه
نام انتشارات: افراز
قیمت: 380000
توضیحات

«ببینین آقای غریفی؛ مجموعه‌ی آدمایی که رفتن برای کار، برای موندن، برای یه نوع زندگی، اینا توشون مثل عدنان غریفی، یا مثل روشن‌فکرها، یا نویسندگان ، از هنرمندان کم بودن، خیلی کم بودن. اصلاً میلی به دانستن ندارن، نه حتی اصلاً مسائلی که مربوط به سرزمین خودشونه، اصلن در کل میلی به دانستن ندارن... اینه که متأسفانه اون اول باید بدونه فرضاً این فاخته که درمی‌آد، این عدنان غریفی کیست؟ این گذشته رو باید بدونه...»        
مسعود کیمیایی

«به هرحال عدنان استاد منه، اون دهه‌ای که داشتم رو آسمونا پرواز می‌کردم و دستم به هیچ‌کجا بند نبود، توی اون روزگار دبیرستان می‌رفتم و عدنان چهره‌ی معروفِ داستان‌نویسی جنوب بود؛ یعنی کارش رو کرده بود... زندانشو هم رفته بود. یعنی دهه‌ی چهل، اینا چند تا بودن تو جنوب مجله‌ای درمی‌آوردن و جزو مدرنیست‌های دهه‌ی چهل بودن و کارهایی علیه شاه نوشتن و رفتن اون تو و اومدن بیرون! ولی به‌هرحال، حالا من درباره‌ش صحبت می‌کنم؛ زندگی‌ش سه قسمته از نظر من. در واقع از 23 تا مثلاً فرض کنید 63 یک دوره‌شه، از 63 تا 84 یه دوره‌شه، 84 به بعد هم دوره ی سومشه...»                                                                          
محمد محمدعلی

«عدنان غریفی (1323، خرمشهر) را بیشتر به‌عنوان داستان‌نویس، مترجم، گوینده و مصلح اجتماعی (زندان در 1346) می‌شناسند. او پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاه، به شهر آبادان رفت و از دانشکده‌ی نفت فارغ‌التحصیل شد. بی‌شک و به‌جرأت می‌توان گفت که 60 سال زندگی پربار روشن‌فکرانه‌ی او با دغدغه‌ها و تعهدهای اجتماعی و پویه در راستای ادبیت نوگرای ملّی همراه بوده است...»
هاشم حسینی

«از عدنان غریفی و دستاوردهای ادبی‌اش در حوزه‌های مختلف، از جمله نقد، ترجمه، شعر، قصه‌نویسی، ژورنالیسم ادبی و حتی فعالیت صریح اجتماعی- سیاسی که منجر به زندانی شدنش در دهه‌ی چهل شد، اطلاعی نبود و این‌ها، پرسش‌ها و کنجکاوی‌هایی برای نگارنده پدید آورد؛ که عدنان غریفی در این سال‌ها چه می‌کند و کجاست و آیا اصلاً زنده است؟...»
از مقدمه

 

نظرات کاربران در مورد کتاب ادبیات معاصر ایران در گذر زمان-۳: عدنان غریفی

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید