چند تنی از بینامتنیت یا پاعکس‌نوشت

Alternate Text
نام کتاب: چند تنی از بینامتنیت یا پاعکس‌نوشت
نوبت چاپ: 1
نام نویسنده: شهاب عطائی، (عکس) از مریم شهابی
نام مترجم:
شابک: 978-964-243-677-4
تیراژ: 1100
تعداد صفحات: 60
دسته: ادبيات، هنر و انديشه
نام انتشارات: افراز
قیمت: 65000
توضیحات

 

این کتاب از سه ضلع مثلث دیدار و باور و یقین می گذرد که اگر چشمت یکیش را ندید، با دوتای دیگر یک اندیشه در ذهنت ته‌نشین شود.
این کتاب به من می‌گوید کمی مرا ورق بزن، به شعرها نگاه کن، بعد دوربینت را بردار و برو عکس بگیر. یا نه، به عکس‌ها نگاه کن، هروقت چیزی در تو تکان خورد، کاغذ و قلم را بردار و شعر بگو.
در این کتاب با یک عاشق مواجه می‌شوی که برخی اوقات واژه‌ها برای بیان احساسش کار نمی‌کند، بدین جهت گاه لازم است به یک تصویر نگاه کنی، همچنان‌که وقتی دونفری راه می‌رویم، حرف می‌زنیم، نگاه می‌کنیم، ساکت می‌مانیم، می‌خندیم، گاهی لازم نیست چیزی بگوییم، کافی‌ست هردومان به یک تصویر نگاه کنیم و یک چشم در چشم شدن، یک لبخند، و تمام. و همچنان به راه رفتنمان ادامه می‌دهیم.
مجموعه‌ی این راه و نگاه و حرف، خاطرات ماست. و این کتاب خاطرات راه آدم‌هایی است که در طول مسیر به نگاه و زبان مشترک رسیده‌اند. طرف نقل یکدیگر شده‌اند، و دارند احساس آدمی را مورد خطاب قرار می‌دهند که از این دارایی محروم نباشد.
تو با یک قطره
و تنها یک قطره...
رهایم کردی...
حالا در چلّه‌ی تابستان
همچون پرندهای آغشته به بنزین
در ظلّ آفتاب نگاهت می‌سوزم
و زنده‌زنده خاکستر می‌شوم.
آن‌چه در این کتاب می‌خوانم و می‌بینم، حساب نیست، آن‌چه در لابه‌لای سطور می‌خوانم و در عکس‌ها می‌بینم حساب است، یعنی آن‌چه بیان نشده بیشتر از کلمه‌ها و عکس‌ها سخن می‌گویند.
 
عباس معروفی  
 
 
 
 
 
مُصوّر رنگی با کاغذ گلاسه، قطع خشتی و جلد شومیز

نظرات کاربران در مورد کتاب چند تنی از بینامتنیت یا پاعکس‌نوشت

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید