سه سال

Alternate Text
نام کتاب: سه سال
نوبت چاپ: 2
نام نویسنده: آنتون چخوف
نام مترجم: هنگامه ایرانی
شابک: 978-964-243-992-8
تیراژ: 1100
تعداد صفحات: 136
دسته: سينما
نام انتشارات: افراز
قیمت: 84000
توضیحات

چخوفِ رمان‌نویس

 

 

آنتون پاولوویچ چخوف چهره‌ی ناشناخته‌ای در ایران نیست، اما او را بیش‌تر با داستان‌های کوتاه و نمایشنامه‌هایش می‌شناسند. کمابیش در دیگر کشورهای دنیا نیز اوضاع از همین قرار است. چخوف که تنها ۴۴سال زندگی کرد، در عمر کوتاه خود با خلق داستان‌های کوتاهش به یکی از چهره‌های اصلی داستان کوتاه در سراسر جهان تبدیل شد و در نمایشنامه‌هایش روحی نو در تئاتر مدرن دمید، به‌گونه‌ای که او را شکسپیر روسیه لقب داده‌اند. با این همه، او که جزو آخرین نویسنده‌های برجسته‌ی روس در قرن نوزدهم به حساب می‌آید، رمان‌های کوتاهی هم از خود بر جای گذاشته است. «سه سال» با ترجمه‌ی هنگامه ایرانی و از سوی انتشارات افراز منتشر شده و به چاپ دوم هم رسیده، یکی از آن رمان‌های کوتاه قلمداد می‌شود که در اوج توانایی و خلاقیت چخوف به رشته‌ی تحریر درآمده است. این اثر که درعین‌حال از طولانی‌ترین رمان‌های کوتاه چخوف محسوب می‌شود، به‌ عمیق‌ترین شکل ممکن عشق و اخلاق و روابط خانوادگی در عصر نویسنده را به چالش می‌کشد؛ عصری که به‌تعبیر مترجم در مقدمه‌ی کتاب، «بیانگر فروپاشی ارزش‌های سنتی و درعین‌حال رویش تجددی است که هنوز به ثمر نرسیده است و این برزخ فضای حاکم بر روابط انسانی در آثار چخوف است». ایرانی همچنین در توضیح شیوه‌ی کار خود در ترجمه‌ی این رمان کوتاه می‌نویسد: «بازگردانِ آلمانی به فارسی رمان سه‌سال توسط این مترجم در سال ۱۳۸۶ انجام شد، ولی پس از مقایسه‌ی بازگردان انگلیسی با آلمانی و مشاهده‌ی اختلاف در این دو متن، مترجم بر آن شد تا برای حفظ اصالت کتاب، به اصل متن روسی مراجعه شود. کتابِ در دست حاصل همین تلاش است.» با هم پاره‌ای از رمان کوتاه «سه سال» را می‌خوانیم:

 

یولیا روی تخت خوابید و لحاف را روی خودش کشید، سرش را هم زیر لحاف کرد. لاپتف هم لباس عوض کرد و به تخت رفت. روز بعد هر دو دستپاچه بودند و نمی‌دانستند از چه حرف بزنند و حتی چنین به نظر لاپتف آمد که یولیا با آن پایی که او بوسیده، نامطمئن راه می‌رود.

پیش از نهار پاناروف آمد تا خداحافظی کند. یولیا به‌شدت احساس دلتنگی برای خانه و زادگاهش می‌کرد. اندیشید، چه خوب می‌شد اگر می‌توانست برود و از این زندگی زناشویی، از این شرمساری و آگاهی دائمی از این که کار بدی انجام داده، رها شود. سر ناهار تصمیم گرفته شد، یولیا باید با پاناروف می‌رفت تا دو سه هفته نزد پدرش مهمان باشد، تا زمانی که باز مشتاق بازگشت شود.

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد خرید

http://ebook.afrazbook.com

نظرات کاربران در مورد کتاب سه سال

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید