گفتمان تئاتر

Alternate Text
نام کتاب: گفتمان تئاتر
نوبت چاپ: 1
نام نویسنده: بهرام جلالی‌پور
نام مترجم:
شابک: 978-964-243-828-0
تیراژ: 500
تعداد صفحات: 224
دسته: تئاتر
نام انتشارات: افراز
قیمت: 84000
توضیحات

نوشتن درباره‌ی تئاتر، گفتمانی زنده است با جهان، که صحنه تجلی‏ آن است. آموختن است در حین نوشتن، نوشتن است در حین آموختن. مقالات این مجموعه، همگی، در این حال و هوای کشف و شهود تالیف و برای چاپ در دو بخش ارائه شده‏اند.
بخش اول کتاب حاوی مقالاتی نظری حول جنبه‏های مختلف نمایشنامه‏نویسی است. دو مقاله‌ی اول این بخش به جنبه‏های پیرامتنی نمایشنامه می‏پردازد: بررسی مسائلی که در انتخاب عنوان نمایشنامه دخیل است و تبعات زیبایی‏شناختی و معناشناختی آن، و نیز بررسی و معرفی شیوه‏های مختلف تقطیع متون نمایشی. مقاله‌ی سوم، به بررسی شیوه‏های استفاده از تکنیک بازگشت به گذشته در نمایشنامه‏نویسی می‏پردازد که بیشتر در حوزه‌ی روایت‏شناسی قرار می‏گیرد. مقاله‌ی چهارم مسائل مربوط به زیبایی‏شناسی دریافت نمایشنامه را مد نظر قرار می‏دهد که چرخشی آشکار به‌‌سمت ملاحظات اجرایی نمایشنامه است. بالاخره مقاله‌ی پنجم که بررسی مسائل مربوط به نقد نمایشنامه و اجرا اختصاص دارد، به‌‌طور هم‌زمان هر دو وجه ادبی و اجرایی نمایشنامه را دربرمی‏گیرد.
در بخش دوم کتاب نیز، در دو مقاله‌ی مجزا، مسائل مربوط به آموزش و اقتصاد تئاتر در ایران و فرانسه در مطالعه‏ای تطبیقی بررسی شده است.
 

نظرات کاربران در مورد کتاب گفتمان تئاتر

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید