دفتر خاطرات آندری تارکوفسکی

Alternate Text
نام کتاب: دفتر خاطرات آندری تارکوفسکی
نوبت چاپ: 2
نام نویسنده: آن‍دری آرس‍نیه‌وی‍چ ت‍ارک‍وف‍س‍کی
نام مترجم: عظیم جابری
شابک: 2-936-243-964-978
تیراژ: 1100
تعداد صفحات: 704
دسته: رمان
نام انتشارات: افراز
قیمت: 900000
توضیحات

از زبان فرزند فیلمساز:

این کتاب آخرین چاپِ بازنگری‌شده و کامل‌شده­ی خاطرات شخصی پدرم پس از چاپ به زبان ایتالیایی است. این چاپ از زمان اولین ترجمه‌اش به زبان فرانسوی با صفحات و یادداشت‌های فراوانی که در آرشیوهای مؤسسه‌ی بین‌المللی آندری تارکوفسکی در فلورانس و مسکو یافت شد غنی گشته است. بنابراین می­توان آن را با افزوده‌ها و اصلاحاتش به‌عنوان نسخه‌ی نهایی در نظر گرفت.

خاطرات شخصی پدرم با تمام ناپختگی و صداقتش مسیر پرتلاطم هنرمندی را به ما نشان می­دهد که در جست‌وجوی آزادی‌اش است. به­گفته‌ی دقیق‌تر، رؤیای آزادی­ای که او در آن یک بار برای همیشه مسئولیت سرنوشتش را می­پذیرد و متعهد می­شود که کاملاً در خدمت هنرش باشد. تصمیمی قاطع که به‌طور اجتناب‌ناپذیری روابط او را با خانواده، دوستان و هرکدام از مخاطبانش مشخص می‌کند. در لابه­لای صفحات این خاطرات، شخصیت هنرمند و انسانی وجود دارد که به­شکل بسیار دراماتیکی آشکار می‌شود. بااین­حال، هیچ نشانی از «صدایی که ناامیدانه و تسکین‌ناپذیر در بیابان فریاد می‌زند» وجود ندارد، بلکه این ستایش تأثرباری از زندگی است، ستایشی پر از امید و ایمان، تا در مواجهه با مرگِ ناگزیر، زیرا هدف از هنرش، آرمانش و ایثارش چیزی جز واپسین حرکتی عاشقانه در قبال انسانیت نبود.

پدرم گاهی به من می‌گفت: «انسان برای خوشبخت شدن آفریده نشده، چیزهای بسیار مهم‌تری وجود دارد ...». ما دوست نداریم زیاد به این فکر کنیم، اما جست‌وجوی حقیقت همیشه راه دردناکی است و پذیرفتن آن و تغییر دادنش به «راه شناخت» تنها مسیرِ ممکن برای درک حقیقت است. زندگی او، فیلم‌هایش و خاطرات شخصی‌اش در این مسیر بود. همچنین این­ها خاطراتی است که من از او دارم؛ خاطراتی که به‌رغم سپری شدن هجده سال از مرگ او هنوز سرشار از زندگی و اطمینان است. موضوع این است که مرگ برای جانی که عشق در آن ساکن است معنایی ندارد.

پدرم خاطراتش را «مصیبت‌نامه» می‌خواند، یعنی خاطره‌ی رنج‌ها، عنوانی که بار دیگر بر برداشت او از زندگی به‌عنوان راه شناخت تأکید می‌کند، راهی که از مسیر دنیوی انسانی که گرفتارِ عذابْ میان جسم و روح، زندگی و مرگ است جداشدنی نیست. او این راه را تا به انتها پیمود و پیروز از آن بیرون آمد. صفحات این کتاب این موضوع را اثبات می‌کند و به چاپ رساندن آن‌ها به آن گواهی می‌دهد.

می‌خواهم از تمام کسانی که برای چاپ این اثر کمک کرده و همکاری داشته‌اند تشکر کنم، به­ویژه از آن کیشیلوف برای ترجمه‌ی متن روسی و شارل ه‍. برانت برای ویرایش متن فرانسوی.

آندری آ. تارکوفسکی / 2004

نظرات کاربران در مورد کتاب دفتر خاطرات آندری تارکوفسکی

بیاتی :
قیمت جدید کتابه؟گرون نیست؟🥲
بیاتی :
خیلی گرونه . یه جا ۱۶۰ زده و یک جا ۸۴
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید