اسفار سرگردانی

Alternate Text
نام کتاب: اسفار سرگردانی
نوبت چاپ: دوم - ۱۳۹۸
نام نویسنده: جبار جمال غریب
نام مترجم: رضا کریم‌مجاور
شابک: 978-600-326-243-0‬‬‬
تیراژ: 500
تعداد صفحات: 278
دسته: رمان
نام انتشارات: افراز
قیمت: 220000
توضیحات

رمان اسفار سرگردانی نیز که مهم‌ترین شاهکار جبار غریب به شمار می‌آید، مانند بسیاری از رمان‌های او به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده و اشاره‌هایی به اسطوره‌ها و افسانه‌های کهن خاورزمین و به‌ویژه کردستان دارد.

رمان به شکل انجیل‌ها به چهار کتاب تقسیم شده که هر کتاب خود شامل چندین فصل است.

رمان دارای روایتی کمابیش آشفته و پیچیده است که در آن خاطره‌ها و فلش‌بک‌ها و حال و گذشته پشت سر هم می‌آیند و اگر خواننده هوشیار نباشد، رشته‌ی روایت از دستش خارج می‌شود و در میان داستان سردرگم می‌شود. روایت از اواخر داستان شروع می‌شود و سپس با روایت راوی‌ها و دفتر یادداشت‌های زنی که با عنوان «مادر یعقوب» از او نام برده می‌شود، به گذشته برمی‌گردد.

مضمون اصلی رمان، کشتار و نسل‌کشی ارمنی‌ها به دست تُرکان جوان عثمانی  است که در خلال جنگ جهانی اول و در جریان پاکسازی‌های قومی و نژادی و مذهبی (در فاصله‌ی سال‌های 1915 تا 1917 که سال‌های پایانی امپراتوی عثمانی است) اتفاق افتاد. در این جنایت هولناک بین هفتصدهزار تا یک‌ونیم‌میلیون ارمنی جان خود را از دست دادند و تعدادی هم به کشورهای دیگر آواره شدند.

حوادث رمان در فاصله‌ی زمانی سال 1915 تا زمان نگارش رُمان یعنی 2008 اتفاق می‌افتد. مکان وقوع داستان، بخش‌هایی از شرق و غرب (کردستان، ترکیه، فنلاند، آمریکا و...) را دربر می‌گیرد. شخصیت‌هایی با ملیت‌های مختلف (کُرد، ارمنی، تُرک، ایرانی، فنلاندی، کُره‌ای، آمریکایی و...) و نیز با ادیان و مذاهب متفاوت (مسلمان، مسیحی، یهودی و...) در رمان حضور دارند.

شخصیت‌پردازی رمان بسیار استادانه است.

نظرات کاربران در مورد کتاب اسفار سرگردانی

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید