کلی‌مور و دو نمایشنامه‌ی کوتاه دیگر *

Alternate Text
نام کتاب: کلی‌مور و دو نمایشنامه‌ی کوتاه دیگر *
نوبت چاپ: 1
نام نویسنده: نورم فاستر
نام مترجم: آهو خردمند
شابک:
تیراژ:
تعداد صفحات: 136
دسته: نمايشنامه‌
نام انتشارات: انتشارات افراز
قیمت: 250000
توضیحات

رادیویی روی صحنه

 

 

ممکن است نورم فاستر در ایران چهره‌ای چندان شناخته‌شده نباشد، اما در کشور خودش، کانادا، یکی از شخصیت‌های برجسته‌ی دنیای تئاتر به حساب می‌آید. دست‌کم چنان‌که ریچارد کوازین، منتقد تئاتر، در یادداشتی در روزنامه‌ی گلوب‌اندمیل تصریح کرده، آقای فاستر در سال‌های اخیر در جایگاه مشهورترین نمایشنامه‌نویس کانادا ایستاده است. کوازین در ادامه‌ی یادداشت خود فاستر را دنباله‌رو نمایشنامه‌نویس‌هایی چون نیل سایمون در آمریکا و آلن آیک‌بورن در بریتانیا خوانده است. گفتن ندارد که سایمون و آیک‌بورن مطرح‌ترین و بحث‌برانگیزترین نمایشنامه‌نویس‌های حال حاضر آمریکا و بریتانیا قلمداد می‌شود، همچنان که فاستر نیز در میان نمایشنامه‌نویسان کانادایی از چنین جایگاهی برخوردار است. با این تفاسیر، می‌توان امیدوار بود که با انتشار کتاب «کلی‌مور و دو نمایشنامه‌ی دیگر» که به‌ترجمه‌ی آهو خردمند از سوی انتشارات افراز منتشر شده، مخاطبان تئاتر در کشورمان بیش‌تر با این نمایشنامه‌نویس معاصر آشنا شوند. خردمند که خود از جمله بازیگران مطرح و پیش‌کسوت کشورمان محسوب می‌شود، در یادداشتی کوتاه در ابتدای این کتاب کوشیده است کارنامه‌ی حرفه‌ای فاستر را به مخاطبان ایرانی معرفی کند. او می‌نویسد: «فاستر نمایشنامه‌نویسی را از سال ۱۹۸۱-۱۹۸۰، زمانی که در رادیو فردریکشن تئاتر رادیویی اجرا می‌کرد، شروع کرد. او اولین نمایشنامه‌اش را در سال ۱۹۸۱ با نام «فامیل‌ها و دوستان» در تئاتر فردریکشن به‌روی صحنه برد... این نمایشنامه چندان از نمایشنامه‌هایی که در رادیو اجرا می‌کرد دور نبود. این‌طور که به‌نظر می‌رسد اجرای نمایش‌های رادیویی در نوشتن او بی‌تأثیر نبوده. فاستر با کارش در صحنه توجه مالکوم بلیک، یکی از کارگردانان مطرح و مدیر اجرایی تئاتر برانزویک را به خود جلب کرد؛ کسی که در ترقی و شهرت فاستر سهمی بسزا داشت.» کتاب «کلی‌مور و دو نمایشنامه‌ی دیگر» همچنان که از عنوانش برمی‌آید، مشتمل بر سه متن می‌شود: کلی‌مور، گزارشگر و Pitch. با هم پاره‌ای از نمایشنامه‌ی «گزارشگر» را از همین کتاب می‌خوانیم:

 

 

وارن                                  به‌نظر می‌آد کار مهمی باشه.

پُم                                      چی؟

وارن                                  این‌که منو به دفترتون احضار کردین، باید مهم باشه.

پم                                      نه، چیز مهمی نیست، فقط می‌خواستم یه تیم بفرستم کنزیگتون یه نفر می‌خواد از اون‌جا خودش و رو بندازه پایین.

وارن                                  یه نفر می‌خواد خودشو بندازه؟

پم                                      آره، یه آدم عوضی.

وارن                                  می‌دونستین من یه بار با کسی که می‌خواست خودشو رو بندازه حرف زدم؟

پم                                      [بی‌اهمیت] راستی؟

وارن                                  بله، پنج‌سال پیش، یه مرد می‌خواست خودش رو از پل پرت کنه. بعد وقتی که پلیس‌ها رسیدن، من...

پم                                     وارن بهتره به کارمون برسیم.

وارن                                 بله...؟

پم                                     به کارمون. بیخود ازت نخواستم بیای این‌جا.

 

 

خرید از اپلیکیشن افراز با ۲۰درصد تخفیف

http://ebook.afrazbook.com

نظرات کاربران در مورد کتاب کلی‌مور و دو نمایشنامه‌ی کوتاه دیگر *

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید