تاریخ تئاتر اصفهان (با نگاهی به زندگی رضا ارحام ‌صدر)

Alternate Text
نام کتاب: تاریخ تئاتر اصفهان (با نگاهی به زندگی رضا ارحام ‌صدر)
نوبت چاپ: اول - ۱۳۹۹
نام نویسنده: ناصر کوشان
نام مترجم:
شابک:
تیراژ:
تعداد صفحات: 524
دسته: تئاتر ایران در گذر زمان
نام انتشارات: افراز
قیمت: 900000
توضیحات

 

کتابِ پیشِ رو شرح روزگارانی است که نمایش به‌شکل «بقال‌بازی» و «تخت‌ حوضی» و وارداتی از دوره‌ی قاجاریه آغاز می‌شود تا تئاتر غیرسنتی به شیوه و اسلوب اروپایی که در باشگاه ارامنه‌ی جلفا از سال۱۲۶۶ شروع شد.
 در سیر تاریخ نمایش در اصفهان،ناصر فرهمند و رضا ارحام‌ صدر، هردو بداهه‌گویِ برجسته‌ای بودند و روی هجو و کمدی، زیاد کار کرده‌اند. هردو به نقطه‌ای رسیده بودند که هر بازیگری باید دلقکِ خاصِ خودش را بازی کند.
ارحام می‌گفت: هر بازیگری باید با بال‌های خودش بپرد. آن‌چه که امروز و بیش‌تر می‌تواند توجه و حتی مورداستفاده‌ی اهل تئاتر قرار گیرد، ضرورت شناخت نمایش‌های شادی‌آور سنتی است. محصولی از فرهنگ‌سازان فروتنی که بی‌ادعا با کمترین امکانات فنی، بدون داشتن مدرک و آموزش علمی، با تجربه‌های خودجوش و شوروشوق، چه‌ بسا ناآگاهانه، به‌طور غریزی، عاشقانه بازی می‌کردند.
در این تحقیق و تالیف صرف‌نظر از مقدمات، با آگاهی از نارسایی‌ها، کمبودها، درحد بضاعت و دانش اندکم، مراحل گوناگون تحول و دگرگونی نمایش را از دوره‌ی صفویه تا عصرِ انقلاب مشروطه و انقلاب ۵۷، در چهارده بخش نوشته‌ام. نمونه‌ی این تلاش‌ها را می‌توان در این کتاب مشاهده کرد. مجموعه‌ای سرشار از عبارات شیرین و دل‌نشین که هم می‌آموزد و هم دعوت به آموختن و تفکر می‌کند. مجموعه‌ی نظرها، اسناد، عکس‌ها، روایت‌ها و گفته‌های «آن که می‌خنداند، خنداندنِ مردمِ بی‌لبخند را !...» 
مطالب، عکس‌ها و سند‌ها، دست‌چینی از صدها هزار مطلب و سند و عکس است که من راه طولانی و دشواری را طی کرده‌ام تا توانسته‌ام، نمونه‌ای کوچک از آن را عرضه کنم.

نظرات کاربران در مورد کتاب تاریخ تئاتر اصفهان (با نگاهی به زندگی رضا ارحام ‌صدر)

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید