مرگ ناتان

Alternate Text
نام کتاب: مرگ ناتان
نوبت چاپ: اول - ۱۴۰۱
نام نویسنده: علیرضا کوشک جلالی
نام مترجم:
شابک:
تیراژ:
تعداد صفحات: 105
دسته: نمايشنامه‌
نام انتشارات: انتشارات افراز
قیمت: 200000
توضیحات

 

"... «مرگ ناتان» برداشت آزادی است از رمان "بازگشت به حیفا" که نیم‌نگاهی هم به نمایش‌نامه‌ی معروف "ناتان خردمند"  لسینگ دارد. "ناتان" در فرهنگ آلمان به‌گونه‌ای "خرد" را تداعی می‌کند. "خردی" که این روزها بی‌رحمانه تیرباران می‌شود. نمایش با خروج یک زن و شوهر فلسطینی و ورود یک زن و شوهر یهودی به صحنه آغاز می‌شود. زوج یهودی به جست‌وجوی سرپناهی در "سرزمین موعود"، دنیای جهنمی فاشیسم هیتلری را پشت سر گذاشته، و زوج فلسطینی در آستانه‌ی آواره‌گی و خانه به‌دوشی است. با نقل خاطرات دردناک این دو زوج، کابوس‌های تکان‌دهنده اردوگاه‌های مرگ نازی و کشتار و بگیر وببند فلسطینیان به‌وسیله ارتش انگلستان و سپس، به جان هم افتادن دو قومی که هر دو به‌نوعی قربانی بند و بست قدرت‌های بزرگ‌اند، به تصویر کشیده می‌شود. 
فستیوال لسینگ مرکز توجه‌اش نمایشنامه‌هایی است که رواداری و انسانیت را در مرکز توجه خود دارند. چرا که لسینگ محبت و دوستی را معجزه‌ای و برابری انسان‌ها را مقدم بر هر چیز می‌داند."
کاتالوگ فستیوال تئاتر لسینگ/آلمان
.
با «مرگ ناتان» جلالی گام دیگری در مسیر تثبیت نام خود به عنوان نویسنده و کارگردانی موفق در تئاتر آلمان بر می‌دارد... دیالوگ‌ها و مونولوگ‌ها، چنان استخوان‌دار و زیبا نوشته شده‌اند که بعید می‌یابی آن را یک خارجی نوشته باشد..."
جواد طالعی (دفتر اروپایی شهروند)

نظرات کاربران در مورد کتاب مرگ ناتان

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید