تنها روز سرد

Alternate Text
نام کتاب: تنها روز سرد
نوبت چاپ: اول
نام نویسنده: یوسف عزالدین
نام مترجم: باسط مرادی
شابک: 0-764-326-600-978
تیراژ: 200
تعداد صفحات: 115
دسته: داستان همسايه
نام انتشارات: افراز
قیمت: 240000
توضیحات

«یوسف عزالدین نویسنده و رمان‌نویس شناخته‌شده‌ی کُرد، در سال 1966 میلادی در کردستان عراق زاده شد. وی از زندانیان سیاسیِ سال 1991-1990 در «مدیریت امنیتی سلیمانیه»، معروف به «امنیت سرخ» بوده است، که بعدها به همراه تعدادی از هم‌نوردانش از سوی دستگاه امنیتیِ رژیمِ بعث با حکم تیرباران مواجه می‌شوند، و دستور داده می‌شود که این حکم در تاریخ 21/03/1991 در ورزشگاه بزرگ شهر سلیمانیه به مقابل چشم مردم به اجرا گذارده شود.
در بعدظهرِ روزِ 08/03/1991 و تنها چند روز مانده به اجرای این حکم، وی بر اثر قیام انقلابی و تسخیر این زندانِ مخوف توسط مردم بپاخواسته‌ی کرد، و همچنین پیروزی زندانیان در سالن شماره‌ی یک آن، پس از شکستن تمامی درهای سالن و یکی‌شدن‌شان با مردم، به همراه تمامی دیگر زندانیان نجات می‌یابد و از زندان آزاد می‌شود.
 
عزالدین آثار برجسته‌ی زیادی را از زبان‌های ترکی، عربی، و گه‌گدار از انگلیسی به کردی ترجمه کرده، و مجموعه آثاری روایی و پژوهشی نیز به زبان عربی نوشته که در بسیاری از مجله‌ها و سایت‌ها و رسانه‌های گوناگون، به‌ویژه در رسانه‌های مغربی انتشار یافته است.
در ایران نیز برای نخستین‌بار و در سال 1383 داستانی بلند از او تحت عنوان «خرافاتِ پدربزرگم» از سوی نویسنده و مترجم بزرگ ایرانی استاد «علی‌اشرف درویشیان» ترجمه و منتشر شده است.»

نظرات کاربران در مورد کتاب تنها روز سرد

برای این کتاب هنوز نظری ثبت نشده است
نظر خود را در مورد این کتاب بنویسید