«شعر بلند شرایط»، اثر فرشاد سنبل‌دل، برگزیده‌ی اولِ ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو شد

«شعر بلند شرایط»، اثر فرشاد سنبل‌دل، برگزیده‌ی اولِ ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو شد

 

«شعر بلند شرایط»، اثر فرشاد سنبل‌دل، برگزیده‌ی اولِ ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو شد
 
فرشاد سنبل‌دل با «شعر بلند شرایط»، پانزدهمین عنوان از مجموعه‌ی "از حاشیه"ی انتشارات افراز، به‌عنوان برگزیده‌ی اولِ این جایزه‌ی ادبی انتخاب شد.
 
بیانیه‌ی هیأت داوران مرحله‌ی دوم ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو:
مفتخریم که به‌رغم محدودیت‌ها و دشواری‌های سالی که گذشت، جایزه‌ی شعر احمد شاملو توانست به‌همتِ جدیت و پشتکار دغدغه‌مندانی که دل در گرو فرهنگ و ادبیات دارند، ششمین دوره‌اش را با استقبال هرچه بیشتر مخاطبان پشت سر بگذارد. بر این باوریم که مقتضیات حضور در جهان امروز مسئولیتی سنگین بر دوش هنرمند نهاده است تا با ایستادن بر موضع مسئولانه‌ی فرزند اصیل زمانه و تاریخ خود بودن، به مثابه عنصر پیشرو فرهنگی و اجتماعی برخوردار از خلاقیت، به حضور خود/انسان در جهان امروز معنایی ژرف‌تر ببخشاید: «فضیلت هنرمند است که در این جهان بیمار در پی درمان باشد نه تسکین، در پی تفهیم باشد نه تزئین، طبیب غمخوار باشد و نه دلقک بی‌عار.» (احمد شاملو)
 
هیأت داوران ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو پیش از اعلام نتایج داوری این دوره‌ لازم می‌داند یادآور شود که با در نظر داشتن دست‌آوردهای پر اهمیت شعری شاملو، مجموعه‌ها را از منظر خلاقیت، نوآوری، توان به چالش کشیدن زبان، فراروی از کلیشه‌ها و تجربیات متعارف و تکاپو در ساحت تشخص شعری، انسان‌مداری و در هم تنیدن تجربه‌گری در شعر با رنج‌های جامعه و در یک کلام آینه‌ی زمانه‌ی خویش بودن، بررسی کرده است. 
هیأت داوران به رغم نظرگاه‌ها و رویکردهای کمابیش متفاوت شعری، مجموعه‌ی « شعر بلند شرایط» سروده‌ی فرشاد سنبل‌دل را به دلیل تلاش برای خلق زبان شعری برآمده‌ از مواجهات شاعرانه هم در اجرای زبانی شعر و هم درآمیختن با مفاهیم، سوژه‌ها و رنج‌های ناظر بر تجربه‌ی زیسته‌ و حافظه‌ی جمعی‌ و نیز بهره‌گیری از سنت‌های شعری کهن و معاصر با کسب اکثریت آرا به عنوان برگزیده‌ی اول ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو معرفی می‌کند. همچنین مجموعه‌های «تنها برف می‌تواند» سروده‌ی رویا روزبهانی، «خواب موریانه‌ها» سروده‌ی یونس گرامی و «خونیکا» سروده‌ی زهرا حیدری را به دلیل کسب آرای بالای داوران شایسته‌ی تقدیر می‌داند.
هیأت داوران مرحله‌ی دوم ششمین دوره‌ی جایزه‌ی شعر احمد شاملو
سعید سعیدپور، گراناز موسوی، مهران مهاجر، مجیب مهرداد
 

1399/9/22 ساعت 19:36
برای مشاهده خبر روی آن کلیک کنیدهوشنگ چالنگی با نوای کَرنا آرام گرفت

هوشنگ چالنگی با نوای کَرنا آرام گرفت

به گزارش ایسنا، مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری این شاعر پیشکسوت امروز پنج‌شنبه (ششم آبان‌ماه) در قطعه ۱۱ امامزاده طاهر کرج با حضور جمعی از اهل ادبیات و خانواده او برگزار شد.

مشاهده جزئیات خبر


سایت به تازگی بروزرسانی شده است و ممکن است دچار مشکلاتی شود ، در صورت مشاهده اطلاع دهید ، با تشکر
شماره های تماس 021- :66401585 - 66977166 - 66952853-66489097


پلهای ارتباطی ما و شما عزیزان
اینستاگرام اینستاگرام

آپارات آپارات

تلگرام تلگرام


نماد اعتماد الکترونیکیتلگرام
آپارات
اینستاگرام
×

نام محصول قیمت (تومان) تعداد
مجموع قیمت
مشاهده سبد خرید